Japonsko spustila na vodu desátou ,,tichou" ponorku třídy Sórjú

Japonsko spustila na vodu desátou ,,tichou&quote; ponorku třídy Sórjú
Autor fotografie: Screenshot YouTube
16 / 11 / 2017, 09:30

JIž desátá ,,tichá" ponorka z třídy Sórjú byla spuštěna na vodu.

Desátá ponorka z třídy Sórjú (SS-510 nazvaná Šorjú) byla spuštěna na vodu v loděnici Kawasaki Heavy Industries ve městě Kóbe. Plavidla z třídy Sórjú jsou největší japonské ponorky postavené od skončení druhé světové války, které nahradily předchozí starší třídu Ojašio, a jež byly postaveny loděnicemi Mitsubishi Heavy Industries a Kawasaki Shipbuilding Corporation.

psali jsme: Rusko buduje gigantickou jadernou ponorku, větší než Typhoon z dob SSSR

Pro Japonské námořní síly sebeobrany je ,,tiché" plavidlo SS-510 další významnou posilou. Objednaly si ještě dvě další ponorky z této třídy SS-511 a SS-512 a celkem jich tedy bude dodáno pro Japonské námořní síly sebeobrany 12. Kýl pro první ponorku této třídy (SS-501) byl založen již v roce 2005.

Výkonné dieselelektrické ponorky z třídy Sórjú jsou prvními plavidly, které pohánějí čtyři Stirlingovy motory. Jedná se o motor, který není závislý na přístupu vzduchu, takže je velice tichý. Ponorka o výtlaku 2 950 t je 84 metrů dlouhá a 9.1. metru široká. Na hladině může dosáhnout rychlosti 13 uzlů, pod ní pak 20 uzlů. Je schopná se ponořit do hloubky až 650 metrů. Dosah plavidla je 6 100 námořních mil. Posádku ponorky třídy Sórjú tvoří 65 mužů.

psali jsme: Rusko pracuje na ponorkách Borej-B s jadrovým pohonom

Výzbroj tvoří šest 533mm torpédometů HU-606, ze kterých jsou odpalována torpéda typu 89 či protilodní střely UGM-84 Harpoon.

Zajímavostí je, že všechny ponorky z třídy Sórjú mají jména po dracích. V japonských docích tak najdeme například ponorku Hakurjú (SS-503), což v překladu znamená Bílý drak či Sekirjú (SS-508), Červeného draka.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: navyrecognition.com

Tagy článku