Japonsko vs. Írán - námořnictvo vyšle na Střední východ torpédoborec a hlídkové letouny

Japonsko vs. Írán - námořnictvo vyšle na Střední východ torpédoborec a hlídkové letouny
Popisek: Torpédoborec Hatsuyuki (třída Matsuyuki)
27 / 12 / 2019, 14:00

Podle dokumentu schváleného japonskou vládou bude na Střední východ vyslán japonský torpédoborec, nesoucí vrtulník SH-60, a dva hlídkové letouny P-3C. Jejich úkolem bude průzkum a hlídkování pro zajištění bezpečnosti japonských obchodních plavidel v Ománském zálivu a Arabském moři. V případě nouze rozhodne ministr obrany o použití zbraní.

I Japonsko je znepokojeno rostoucím napětím na Středním východě souvisejícím s íránskou politikou. V důsledku nejen britských zkušeností s tankery, jichž se zmocnily íránské ozbrojené síly, vyšle japonské námořnictvo, Japonské námořní síly sebeobrany (Kaijō Jieitai) do oblasti torpédoborec a hlídkové letouny. V současnosti disponuje asi 120 plavidly, včetně velkých letadlových a vrtulníkových nosičů, 26 torpédoborců a 10 fregat, a řadí se mezi nejsilnější námořní síly světa.

Jošihide Suga, hlavní tajemník vlády, řekl, že "mír a stabilita na Středním východ je velmi důležitou pro mír a prosperitu mezinárodního společenství včetně Japonska. A je také velmi důležité zajistit, aby japonské lodě mohly plout na Středním východě, který je hlavním světovým zdrojem energie, bezpečně."

Zatím na rok naplánované operace, která bude zahájena na konci ledna, se celkem zúčastní 206 námořníků. Nebude součástí koalice nazvané "Sentinel" (ochránce) vedenou Spojenými státy a tvořenou Austrálií, Bahrainem a Saúdskou Arábií, která své působení zahájí ve stejnou dobu. Kromě toho bude v lednu zahájena také půlroční evropská mise EMASOH ("European-led mission in the Strait of Hormuz"), kterou vede Francie (fregata Courbet) spolu s Nizozemskem (fregata De Ruyter).

Írán pokračuje ve svém jaderném programu. Oficiálně poté, kdy Spojené státy vypověděly Obamovu jadernou dohodu, a zavedly proti Íránu další sankce. Americkým lodím v Arabském moři hrozil loni na jaře teheránský režim "tajnými zbraněmi". Ročně dochází v oblasti k desítkám incidentů, které jsou důsledkem nebezpečeného nebo neprofesionálního jednání íránského námořnictva.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace