Japonsko začalo s leteckými zkouškami protilodních střel Type 12
foto: Rikujojieitai Boueisho, (CC BY 4.0)
Japonské námořní síly sebeobrany JMSDF zahájily 10. února letové zkoušky vylepšených protilodních střel Type 12 v podvěsu průzkumného letounu Kawasaki P-1. Japonsko tak už nějakou dobu reaguje na čínské ambice v oblasti.
Nadzvuková střela označována jednoduše jako Type 12 není žádnou novinkou. Stojí za ní společnost Mitsubishi Heavy Industries a do výzbroje byla zařazena v roce 2015 a to ve variantě vypouštěné ze země s doletem 200 km. Využívat má navádění inerciálního, navigačního (GPS) a kombinací systémů vlastního rozeznání cíle. Zajímavostí je, že využívá stejného AESA radaru jako střely vzduch-vzduch AAM-4B. Pod označením Type 17 (SSM-2) jí budou vyzbrojeny i nové lodě torpédoborce třídy Maya.
Psali jsme
V souvislosti s faktem, že USA zablokovaly dodávku 100 letounů F-35 Turecku, se Ankara poohlíží v Rusku i po stroji…
Samotný průzkumný letoun Kawasaki P-1 je ve výzbroji shodou okolností taktéž od roku 2015. Oproti mnoha jiným typům ve své kategorii nevznikl přestavbou z existujícího, obvykle civilního stroje, ale byl vyvinut na míru svému účelu. Vedle vyhledávání může námořní cíle i ničit pomocí celého spektra zbraní, které nese buď v osmi interních zbraňových šachtách anebo na osmi pylonech pod křídly. V současné době už má být schopen nést starší americké střely AGM-84 Harpoon a domácí střely Type 91. Ani jedna z nich by však neměla mít takovou šanci na úspěšné zasažení cíle jako právě zkoušená Type 12.
Umístění každé střely vypouštěné ze země do výzbroje letounu má pochopitelně výhodu v podstatně delším doletu. Ten je jednak omezen samotným letounem, respektive prostorem, kam je schopen se dostat. Za druhé pak udělením počáteční rychlosti ve výšce několika km. Nejinak tomu je i v případě střely Type 12, která má být schopna zasahovat plavidla až na vzdálenost přes 300 km (podle některých zdrojů snad až ke 400 km).
Za rozdíly v uváděném doletu střely však nemusí být nutně nepřesnost vyplývající z odhadu. V potaz u řízených střel ať už jsou určené proti pozemním nebo námořním cílům musíme brát zvolený profil letu. Některé totiž ve snaze prodloužit dolet mohou ve zvolených případech letět po delší část letu ve vyšší výšce a níže sestoupit až ve finální fázi. Tím se sice mohou vystavit zvýšenému riziku vlastního zničení, ale mohou tak zasahovat leckdy až o desítky % vzdálenější cíle.
Psali jsme
Hned dvě ozbrojené složky Spojených států amerických se poohlížejí po střele schopné chránit pobřežní oblasti před nepřátelskými plavidly. Horkým…
Není snad už žádným překvapením, že hlavní motivací Japonska k vývoji nových protilodních střel jsou ambice a chování Číny. Ostatně ta už před lety na plánované rozmístění střel na Išigaki poblíž Tchaj-wanu silácky reagovala. Vzhledem ke zvýšenému doletu ani není divu, protože rozmístěné pozemní komplety pokrývají vzdálenost až do 200 km od ostrovů, nehledě na střely umístěné na letounech.
Autor: Michal Polák
Tagy