Japonsko začne pracovat na vývoji útočných ponorek nové generace

Japonsko začne pracovat na vývoji útočných ponorek nové generace
Autor: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hakuryu-130412-N-LS794-166.jpg|Popisek: ponorka Hakurjú
08 / 07 / 2019, 15:00

Třída 29SS má být nástupcem ponorek třídy Sorjú.

Japonsko podle serveru navyrecognition.com zahájí v letech 2025-2028 R&D práce na nástupci třídy diesel-elektrických ponorek Sorjú, která nese název 29SS. Za vývojem plavidel nové generace, které mají být další evolucí třídy Sorjú, stojí společnost Mitsubishi Heavy Industries (MHI), která je předním japonským stavitelem ponorek. Třídu Sorjú, ač zatím nejmodernější třídy ponorek, chce Japonsko provozovat jen 20 let, a proto činí ,,v předstihu" kroky, které by daly za vznik navazující třídě, která by konstrukčně a designově vylepšovala třídu Sorjú.

Japonsko současně reaguje plánovanou stavbou ponorek na Čínu, která disponuje zhruba třikrát větší ponorkovou silou než Japonsko, když má téměř 64 ponorek včetně jaderných, které jsou schopné nést balistické rakety. Japonsko tak chce rozšířit svou ponorkovou flotilu, která čítá na dvě desítky diesel-elektrických plavidel.

Designových úprav dozná trup, který má vycházet právě z třídy Sorjú. Nový design trupu má především snížit hydrodynamický odpor. Zachováno bude i kormidlo do tvaru X, které zlepšuje manévrovatelnost plavidla, ale konstruktéří přidají další designová vylepšení a zajistí i tišší chod plavidla. Právě snížení akustické stopy má udělat z třídy 29SS nejtišší ponorky na světě. Součástí konstrukce tak  budou i prvky stealth. 

Co se týče výzbroje nových ponorek, bude mít zřejmě stejná jako u třídy Sorjú, která sestává z  6 torpédometů HU-606 a protilodních střel UGM-84 Harpoon. 

Investice do vedoucí jednotky třídy 29SS se odhadují na zhruba 710 milionů dolarů. Nová ponorka pak má podle plánu vstoupit do služby začátkem třetí dekády.

 

Zdroj: navyrecognition.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace