foto: Ex13, CC BY-SA 3.0 /Finská vozidla Patria AMV mají putovat do Japonska
Japonské ministerstvo obrany žádá v rámci rekordního obranného rozpočtu pro rok 2024 posílení všech domén. Hovoříme zde například o nových fregatách, hypersonických zbraních a raketách a v neposlední řadě obrněných vozidlech.
Také Japonsko reaguje na zhoršené bezpečnostní prostředí, umocněné hlavně válkou na Ukrajině, nicméně současně ozbrojený konflikt oživil i další územní spory mezi Japonskem a Ruskem o Kurily. Napětí se ovšem přeneslo i do vztahů mezi Čínou a Tchaj-wanem, kdy Peking provokuje přelety svých stíhaček nad tímto ostrovem.
Psali jsme
Japonsko zvažuje zařadit do výzbroje i flotilu bombardérů. Původní japonskou politikou bylo mít ve výzbroji čistě obranné zbraně. Ale nasazení...
Na každý pád i tyto a další související faktory nutí Japonsko opouštět defenzivní doktrínu, která je ukotvena zejména historickými důvody. Japonské ministerstvo obrany předložilo požadavek na 52,9 miliardy dolarů pro příští rok. Pro tento rok činí japonský obranný rozpočet zhruba 46 miliard dolarů, čili by se jednalo o poměrně signifikantní nárůst. Je samozřejmě na ministerstvu financí, aby velkorysý obranný rozpočet pro rok 2024 schválil.
Japonsko hodlá znatelně posílit ve všech doménách, co se týče oblasti moře, tam chce Země vycházejícího slunce začít s výstavbou 12 lodí nové třídy fregat a požaduje pro to vyčlenění 1,2 miliardy dolarů, a plavidla budou vycházet z dosavadní třídy Mogami. Plán počítá s prodloužením trupu a délky fregat a vyzbrojení plavidel podzvukovou protilodní střelou Typu 12.
Psali jsme
Podle informací listu Japan News, zahájila japonská vláda jednání o bezplatných dodávkách námořních vojenských plavidel šesti ”podobně smýšlejícím”...
Pokud hovoříme o hypersonických zbraních a raketách, na ty se chce Japonsko do budoucna zaměřit a držet krok se svými konkurenty. Současně chce Japonsko zavést rakety dlouhého doletu, hodlá modernizovat již zmíněné raktety Typu 12 a zvýšit jejich dolet z maximálních 200 km na zhruba 1 500 km.
Ve vzduchu se počítá s posílením stíhačů F-35, ministerstvo obrany žádá v rámci obranného rozpočtu pro rok 2024 8 letounů F-35 (739,3 milionů dolarů) a 7 F-35B (862,3 miliardy dolarů). Výhledově se však zřejmě z Japonska stane největší provozovatel strojů 5. generace, když si hodlá pořídit do budoucna 105 stíhačů F-35 a 42 F-35B. Na druhé straně rozpočet má zohledňovat upgrade stávajících starších letounů F-2 a F-15J.
Na zemi dojde také k zajímavým nákupům, japonské ministerstvo obrany žádá 561 milionů dolarů na akvizici 24 kolových bojových vozidel pěchoty, 8 samohybných minometů, 10 tanků Typu 10, 16 kolových samohybných houfnic. Japonsku by měly být dodány rovněž obrněné transportéry Patria AMV z Finska, kterých by bylo celkem 28 v hodnotě 215,4 milionů dolarů.
Psali jsme
S ChatGPT jsme si tentokrát zaspekulovali o alternativních dějinách Číny. Pokud by Mao Ce-tung po druhé světové válce prohrál mocenský souboj...
Japonsko nechce nechat nic náhodě a chce systematicky posilovat své kapacity a soustředit se na multidoménové vedení boje. Zhoršené bezpečnostní prostředí nutí i takové země jako Japonsko upustit z defenzivní doktríny a realisticky zhodnotit geopolitickou situaci, a podle toho také na ni adekvátním způsobem reagovat.
Zdroj: Defense News
Tagy