foto: Milan Nykodym / Wikimedia Commons / CC BY-SA/JAS 39 Gripen Armády České republiky
Ve světě poměrně dost přehlížený JAS-39 Gripen je letadlo, které jednoznačně stojí za pozornost. Od F-35 se zásadně liší jen v jedné věci a je výrazně levnější ve všech ohledech.
Podle polského WPtech švédská agentura FMV podepsala se firmou Saab na modernizaci letounů JAS-39 Gripen C/D v hodnotě 466 milionů švédských korun (jedna miliarda českých korun). Přesně tato letadla má v pronájmu Armáda České republiky, letku o dvanácti stíhačích a dva cvičné letouny. FMV je švédská státní agentura, která má na starosti veškeré armádní akvizice. Modernizace by se měla týkat implementace dalších střel v podobě podvěsů a pochopitelně nového softwaru. Rozmanitost zbraňového vybavení Gripenů je poměrně impozantní.
Impozantní vybavení JAS-39 Gripen
Hned na počátku je asi třeba upozornit na jednu věc. Kolik z toho následujícího výčtu umí používat AČR? Relevantní otázka, protože schopnosti Gripenů jsme doposud v žádném případě nevyužili. U F-35 to bude jinak? Takže JAS-39 Gripen zvládá vypouštět bomby JDAM. Ta zkratka není pro pumu, ale je to naváděcí sada podobná jako UMPK, kterou používají Rusové na svých FAB. Takže se jedná ve skutečnosti o velkou paletu pum s váhou od 250 kilogramů do jedné tuny. Čeští piloti s tím nikdy necvičili. Mimochodem je používají Ukrajinci na svých MiG-29 a Su-27.
Na podvěsech lze také použít dvě americké legendy. Střely AIM-9 Sidewinder a AIM-120 AMRAAM. Obě jsou rakety vzduch-vzduch, první krátkého dosahu a druhá středního doletu. A obě jsou neustále modifikované a patří mezi to nejlepší na světě. Sestava je doplněna německými Iris-T krátkého doletu. Ano, jejich modifikace IRIS-T SLM a IRIS-T SLS velmi uspěly jako systémy protivzdušné obrany na Ukrajině. Jedny z mála moderních kompletů, které se tam nacházejí. A poslední významnou střelou v sestavě vzduch-vzduch je Meteor od nadnárodní korporace MBDA. Ta je dlouhého doletu. Protilodní výzbroj tvoří střely RBS 15 od Saabu s doletem až 300 kilometrů.
Z výčtu střel vzduch-země lze vypíchnout německé střely s plochou dráhou letu Taurus KEPD 350, které patří mezi top zbraně ve svém segmentu vůbec. Letadlo má protitankové střely MBDA Brimstone a univerzální střely pro přímou podporu pěchoty Raytheon AGM-65D/G/H Maverick a jejich švédskou verzi Rb 75. Ve výzbroji jsou neřízené střely a rozsáhlá sada přídavných systémů elektronického boje. S naprostou většinou výše uvedeného vybavení se piloti AČR nikdy nesetkali. A pochopitelně ještě rozsáhlejší výzbroj lze nalézt u F-35. Konflikt na Ukrajině jasně ukazuje potřebu umět zacházet se všemi uvedenými systémy.

Drahé F-35 versus JAS-39 Gripen
Gripeny se zpočátku praly s typickými problémy pro nové konstrukce, ale Saab je vyřešil a verze JAS-39 F/E je často označována jako nejlepší letoun bez stealth. A to je také ta nejzásadnější výhoda F-35. Objektivně nutno podotknout, že asi klíčová. Na Ukrajině je celkem jasné, že životnost klasických letadel nad frontou je prostě nízká. Moderní MANPADS (přenosné protivzdušné systémy) jako Starstreak nebo Stinger doslova uzemnily ruskou flotilu. A jestli jsou někomu nebezpečné S-300 nebo S-400, pak to jsou právě letadla, když už se jim nedaří proti balistickým ATACMS.
Zadání konstrukce Gripenů bylo jednoduché. Švédi chtěli moderní letoun s nízkými letovými náklady a schopností operovat z běžných silničních úseků. Povedlo se. Pro nás je zajímavé, že podle iDnes nám Stockholm nabídl letadla zdarma, zaplatili bychom jen modernizaci. Echo24 publikovalo prohlášení MO ČR, které zprávu dementovalo. Těžko říct, kde je pravda. Saab se u JAS-39 Gripen snaží o vytrvalou modernizaci. V podstatě se už aktuálně jedná o stejné řídící systémy jako F-35, akorát s menším dosahem, nám by stačily.
Výrobce F-35 Lockheed u letadel vyzdvihuje především fúzi senzorů a práci s daty, Saab se ovšem snaží o to samé. V souvislosti s vyjádřením náčelníka generálního štábu Řehky, že nemáme na Leopard 2A8, se tu právě nabízí otázka luxusu v podobě F-35. Protože aktuálním klíčem je PVO. A o té si v současnosti můžeme nechat jen zdát. Pozemní síly se bez systémů jako Skyranger, Skynex nebo Tridon Mk2 neobejdou. A budoucnost jako tento německý C-UAS se vůbec neřeší. V každém případě smlouva na F-35 je podepsaná a tím tato problematika asi skončila.
Tagy