Jasný vzkaz pro Putina: Z F-35 se stal víceúčelový letoun se schopností jaderného odstrašení

Jasný vzkaz pro Putina: Z F-35 se stal víceúčelový letoun se schopností jaderného odstrašení
Autor fotografie: Lockheed Martin / Public domain|Popisek: Stíhací letoun F-35
11 / 03 / 2024, 16:00

Na konci minulého týdne oznámila organizace spadající pod americké ministerstvo obrany JPO, která má na starost vývoj a dodávku stíhacích letounů F-35, nové jaderné schopnosti letadla. Nabízí se otázka, zda by atomové pumy B61-12 mohly případně nést také budoucí české F-35.

Mluvčí Společného programového úřadu F-35 Lightning II (The F-35 Lightning II Joint Program Office, dále jen JPO), Russell Goemaere, v pátek 8. března oznámil dost možná přelomovou informaci týkající se amerických letounů páté generace. Letouny F-35 by nyní měly být schopné nést nové americké taktické jaderné pumy B61-12. Nejen, že jsou F-35 prvním letounem typu stíhačky nebo bombardéru, která tuto možnost od 90. let získala, ale současně se jedná o vyvrcholení více než desetiletého úsilí v jaderné oblasti, na kterém se podílelo velké množství subjektů. 

Podle vyjádření Goemaere z JPO získaly letouny tuto certifikaci pro nesení B61-12 již 12. října 2023, čímž americká armáda splnila svůj slib NATO partnerům o téměř čtyři měsíce dříve, než bylo původně plánováno. Tato schopnost F-35 proto není pouze úspěchem Američanů, ale potenciálně všech jeho NATO partnerů, kteří mají nebo v budoucnu budou mít stíhačky ve svém arzenálu. JPO je agenturou ministerstva obrany zodpovědnou za vývoj, dodávky a údržbu všech typů letounu F-35 a jejich zbraňových systémů pro americkou armádu i další operativce této stíhačky. 

 

Tento přelomový krok může potenciálně znamenat obrovskou hrozbu pro Rusko v případném budoucím konfliktu. Letouny poháněné dvouproudovým motorem Pratt & Whitney F135 s tahem 191 kN dokáží stíhací F-35 přivést až k rychlosti 1,61 Mach (1 930 km/h) až na vzdálenost přesahující 1000 km. Rychlost v kombinaci s technologií Stealth, ale především nová možnost nést jaderné hlavice, tak dělají z F-35 letoun, který ruské radary nemusí včas zaznamenat a tudíž se nemohou vyhnout případnému atomovému úderu z nebe. 

Už jen možnost téměř neviditelných F-35 nést atomové zbraně proto významně přispívá k taktice jaderného zastrašování NATO v Evropě. Nyní však zbývá vyčkat na informace, zda a případně kdy budou mít schopnost nést bomby B61-12 také další členové Severoatlantické aliance, k čemuž již však mohli dostat souhlas. Podle informací bezpečnostního experta Thomase Newdicka z webového portálu The Warzone bylo hlavním důvodem německého letectva pro pořízení letounů F-35 právě jejich schopnost nést jaderné zbraně. 

Americké letectvo navíc již dříve několikrát prohlásilo, že by všechny letouny F-35 měly v budoucnu získat jadernou konfiguraci. Je proto otázkou, zda tato možnost bude umožněna také České republice, která již s výrobcem letounů F-35, společností Lockheed Martin, uzavřela kontrakt na jejich dodávku. Ve světle skutečnosti, že s letouny DCA (dual-capable aircraft), tedy letadly schopnými nést jak konvenční tak i jaderné zbraně, mohou ze zemí NATO v Evropě operovat pouze nizozemské, belgické, německé a italské letectvo, je rozšíření této možnosti pro Česko na nových stíhačkách F-35 nepříliš pravděpodobné. O českém nákupu stíhaček F-35 více zde.

Letoun F-35 při testování vypouští bombu B61-12

Tyto informace potvrzuje také Newdick, který je toho názoru, že ne všechny evropské perutě F-35 budou nakonec opravdu s jadernými zbraněmi pracovat. Pro tyto účely budou nejspíše vytyčeny pouze některé jednotky s potřebnou kvalifikací a především také přístupem k jaderným bombám. Jednou z takových jednotek v Evropě by podle Newdicka mohlo potenciálně být americké 48. stíhací křídlo sídlící na základně RAF poblíž britské vesnice Lakenheath.  

Termonukleární bomba B61-12 je novou variantou původní jaderné pumy B61 s variabilní sílou vyráběné již od počátku 60. let. První testování nové varianty Mod 12 započalo v roce 2015 a po ukončení testů s údajnou 100% úspěšností byla v listopadu 2021 spuštěna výroba B61-12. Jen za dva roky bylo bomb B61 ve variantě Mod 12 vyrobeno přibližně 400 - 500 kusů. Jejich síla se pohybuje od 0,3 až 50 kT a zasáhnou požadovaný cíl s přesností až 30 m. Cena jedné střely se podle mínění Federace amerických vědců pohybuje okolo 28 milionů dolarů (asi 647 milionů Kč). 

 

Zdroj: The Warzone

Tagy článku