Javelin má konkurenci. 9M133 Kornet - ruským kladivem na americké obrněnce

Javelin má konkurenci. 9M133 Kornet - ruským kladivem na americké obrněnce
Autor fotografie: Mil.ru / Publlic domain|Popisek: Ruský voják odpaluje Kornet
06 / 10 / 2023, 14:00

Přenosný protipancéřový systém Javelin se stal díky konfliktu na Ukrajině legendou, mnohem méně se ví, že Rusové disponují zcela rovnocennou konkurencí.

Přenosné protipancéřové systémy (PTŘS) se díky vývoji staly účinnou zbraní na moderním bojišti. Aktuálně proti nim mají plnohodnotnou obranu jen Izraelci v podobě systémů Trophy, které se budou automaticky instalovat na nový tank německé zbrojovky Rheinmetall Panther KF-51. Odborníci se obecně shodují na tom, že jedinou reálnou obranou proti PTŘS bude včasná detekce. S pancíři se už moc nehne. Trophy to beze zbytku splňuje.

9M133 Kornet je špičkovým ruským systémem PTŘS, který je na ukrajinském bojišti schopen zlikvidovat jakýkoli obrněnec včetně Leopardů. Do služby byl zaveden v roce 1998 jako náhrada za beznadějně zastarávající RPG, které je sice ruskou armádou nadále masově využívané, ale na modernější obrněnce již nestačí. Doplnil starší systémy Fagot a Konkurs.

Systém Kornet na střeše obrněného vozidla

Nemá je nahradit, protože je výrazně dražší. Oba starší PTŘS nemají laserové navádění. Velkou výhodou je univerzálnost zásahů přispěním spolehlivého navádění laserovým paprskem. Jen pro zajímavost, Severní Korea již zvládla vyvinout klon, který se jmenuje Bulsae-3. Rusové by již měly vyrábět také hlavice s termobarickou náplní pro Kornet.

Systém nemá jen laserové zaměřování, ale i infrazaměřovač, umožňuje i zásah obrněnců seshora, kde jsou pravidelně nejzranitelnější. Příprava ke střelbě trvá jednu minutu a přebití je otázkou sekund. Kornet je pochopitelně instalován i na různá vozidla jako třeba BMP-3. Tyto střely třetí generace jsou schopné prorazit pancíř o síle až 1 400 milimetrů RHAe s doletem 5 500 metrů. Rychlost rakety je až 320 metrů za sekundu. 

Merkava 3D Baz, kterou podle doložených zpráv Kornet také zničil

 Nevýhodou systému je jeho velká váha, která je 63 kilogramů. K obsluze jsou nutní dva lidé. V současné době se stává otazníkem i laserové navádění. Většina obrněnců má senzory, které rychle odhalí, že jsou zaměřeny laserem. To je záležitost, kterou se třeba Ukrajinci naučili obcházet tím, že do poslední chvíle zaměřují vedle. Jenže Trophy se s tímto bez potíží vypořádá.

Střela je kumulativní a tandemová, to znamená, že si dokáže poradit i s reaktivním pancířem. Během invaze do Iráku v roce 2003 některé skupiny iráckých speciálních sil použily Kornet k útoku na americká obrněná vozidla, přičemž v úvodním týdnu války vyřadily zřejmě nejméně 2 tanky Abrams a 1 BVP Bradley.

PTŘS Kornet se objevily v Jemenu v rukách povstaleckých Húsiů a úspěšně ničily tehdy nejnovější tanky Saúdské Arábie americké výroby M1A2S. Stejně tak se ukázaly být efektivní proti slabším exportním verzím Abramsu M1A2M v Iráku, kde jej úspěšně použil použil ISIS proti Abramsům ozbrojených sil Iráku. Kurdské jednotky v Sýrii Kornetem zničily několik tanků německé výroby Leopard 2. Hizballáh s Kornetem zničil v několika zdokumentovaných případech izraelskou Merkavu.

 

                                                                           Video: YouTube

Zdroj: Military Factory

Tagy článku