Rusové řeší Javeliny. Instalují na T-90M APS Arena, dobré pro osádky, špatné pro pěchotu

Rusové řeší Javeliny. Instalují na T-90M APS Arena, dobré pro osádky, špatné pro pěchotu
Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: T-90M Proryv
20 / 08 / 2024, 05:00

Javeliny a NLAW, dva systémy ATGM, které zastavily útočící ruské kolony v roce 2022. Moskva se snaží nalézt způsob, jak před nimi ochránit svou techniku.

Když ruská armáda zaútočila v únoru 2022 na Ukrajinu, zřejmě si myslela, že jen naváže na snadné obsazení Krymu v roce 2014. Putin poslal do napadené země dlouhé kolony techniky bez výraznější protivzdušné ochrany a zřejmě se domníval, že výsadek zvláštních jednotek v Hostomelu odstraní Zelenského a on pak obsadí klíčová místa v Kyjevě. Dnes, po více jak 29 měsících, původní útočná uskupení již vůbec neexistují a řada indicií naznačuje, že Putin, podobně jako Hitler před Barbarossou, neměl správné informace o stavu ukrajinské armády a nemá je doposud. 

Arena-M jako klíčová APS nejen pro T-90M

 

Sovětský svaz, potažmo Rusko, se vždy soustředil na kvalitní práci výzvědných služeb. Koneckonců Putin jako bývalý člen KGB to musí vědět velmi dobře. Jedním z jasných důkazů byl test první sovětské jaderné pumy již v roce 1949, který umožnila zpravodajská činnost v USA. Celý útok na Ukrajinu vypadal, že si Kreml vůbec nevšiml, jak se ukrajinská armáda mezi lety 2014 a 2022 proměnila. Rusové se navíc jako vždy nepoučili a jakoby zapomněli, co jim dělaly americké MANPADS Stinger v Afghánistánu, kde setřelovaly jeden sovětský Mil za druhým. Totéž se stalo s přenosnými protipancéřovými systémy (ATGM) na Ukrajině. 

 

Kyjev si vyvinul vlastní PTŘS, a nutno podotknout, že jde o špičkový, laserem naváděný systém Stugna-P. Když ruští vojáci vstupovali na Ukrajinu, měla navíc ukrajnská armáda k dispozici vyšší tisíce špičkových protitankových kompletů Javelin a NLAW. K těmto střelám postupně přicházely UAV, zpočátku především turecký Bayraktar, a ty ruské výletníky postupně likvidovaly. Letiště v Hostomelu byla pohroma pro ruské speciály a stojící kremelské kolony se zase staly snadnou kořistí pro moderní ATGM. Velmi záhy se ukázalo, že ruská armáda je proti těmto systémům bezbranná. Otázka zní, co dělala ruská vojenská rozvědka a jak byl informován Putin o nebezpečnosti těchto zařízení. 

V každém případě se Kreml vzniklou situaci snaží řešit a podle polského WPtech byl modernizován a reaktivován starý systém aktivní ochrany Arena z roku 1993. Jeho vývoj je ještě z dob SSSR. Dnes se prakticky všichni vojenští experti shodují, že MBT nejde dále nafukovat a jedinou cestou jsou systémy aktivní ochrany (APS). Nejdál se dostali Izraelci se svým systémem Trophy, který je proti ATGM velmi účinný a na jeho principech se nyní vyvíjí i ochranu proti dronům. Rusové avizují, že modernizovaný systém Arena-M by měl být účinný proti ATGM i UAV zároveň. Arena-M byla představena na veletrhu Armija 2024 s tím, že Kreml již avizoval zakázku a sériovou výrobu. 

APS Arena v roce 1997 na T-80UM, lze vidět prstenec odpalovacích zařízení

 

APS Arena-M na T-90M Proryv

 

Původní verze Areny neuspěla a na Ukrajině se nepoužívala. Navíc se jí Rusům nepodařilo nikomu prodat a obecně s v ruské armádě nerozšířila. Testy Areny-M na T-72B3 byly ukončeny v roce 2023. Podle WPtech měl systém jeden velký problém a to ten, že ohrožoval vlastní vojáky. Šrapnely z nálože sice dokázaly zničit přilétající protitankovou střelu, ale zároveň likvidovaly vlastní pěchotu. Právě Trophy reaguje autonomně na detekci radarem a šrapnely vystřelí ve velmi úzkém pruhu přímo proti hrozbě. Otázka zní, zda u Arena-M tento problém dokázali Rusové vyřešit. V každém případě Kreml avizoval instalaci systému na TOS-1, T-80BVM, T-72B3 a T-90M Proryv. 

Nutno podotknout, že na modernizaci Areny se původně podílela francouzsko-německá firma TDA.  Zájem však projevili i Američané. Podle anglické Wikipedie Arena používá Dopplerův radar, střela vybuchne zhruba ve vzdálenosti 1,5 metru od cíle a ve vzduchu vytvoří mrak šrapnelů. Vše vyhodnocuje balistický počítač a určuje nejvhodnější projektil k obraně, myšleno, který tubus na tanku použije. Reakční doba výpočetní techniky na T-80BVM by měla být pouze 0,05 sekundy. Zásadní otázka zní, jak hodně bude systém účinný a jak bude šetrný k pěchotě, což je věc, kterou Moskva nepochybně řešila. Z druhé strany bombastických proklamací ze strany Kremlu bylo neuvěřitelné množství a například u Su-57 panují velké pochyby o jeho stealth kvalitě. T-90M má poruchové ovládání věže, Armata úplně zmizela, ale mluvit Putin opravdu umí.

Tagy článku

-->