Je Čína schopná detekovat americké letouny F-22?

Je Čína schopná detekovat americké letouny F-22?
11 / 07 / 2019, 16:00

Propaganda, nebo realita? Podle vojenského experta Yin Zhua je Čína schopná detekovat letouny F-22 Raptor.

Před několika měsíci se mělo několik letounů F-22 pohybovat blízko identifikačního pásma protivzdušné obrany (ADIZ), které jednostranně vyhlásila Čína nad Východočínským mořem. To však USA odmítají stejně jako některé další státy respektovat. Zpočátku nebylo jasné, jaké letouny se blízko ADIZ pohybovaly, a které způsobily bojovou pohotovost na straně Číny, nicméně západní média spekulovala, že se mohlo jednat o zmíněné stroje F-22.

Čínský vojenský expert Yin Zhuo v rozhovoru pro televizi China Central Television (CCTV) prohlásil, že pokud se skutečně jednalo o letouny F-22, je to ,,vhodná příležitost pro čínskou armádu cvičit schopnost identifikovat a zachytit stealth letouny."

Znamená to však, že Čína opravdu dokáže detekovat letouny F-22 se schopností stealth? V tom má Zhuo jasno. Podle něho nejsou tyto stroje ,,kompletně stealth", což znamená, že je dokážou čínské radary detekovat. A zmínil přitom Čínou nově vyvinutý radar, který využívá vlny s metrovou délkou. Těmi mohou být mimo jiné osazena i vozidla či bojová plavidla. Tato zbraň pak má umožnit efektivní detekci a zaměření amerických letounů.

O možné schopnosti Číny detekovat či zachytit letouny F-22 i F-35 se hovoří již řadu let, ale zatím to byly dosud nepotvrzené zprávy. Slova čínského vojenského experta tak mohou být na jedné straně ,,tradiční" propagandou, na druhé straně na nich může být i něco pravdy. Čína totiž poměrně dlouho pracuje na antistealth technologiích (stejně jako i Rusko) a nový radar může být teoreticky významným střípkem do budoucích antistealth technologií. Na to si ale ještě nějaký čas počkejme.

 

Zdroj: en.people.cn

 

 

Tagy článku