foto: Pixabay
Kamil Galejev píše na svém sledovaném twitterovém účtu: shromáždění "Z" v Moskvě se zúčastnilo 80 tisíc lidí. Běžnou reakcí je porovnání velikosti tohoto shromáždění s menšími protiválečnými protesty a závěr, že jde o důkaz masového "Z-nadšení" obyčejných Rusů. Problémem je, že je málokdo schopen pochopit dva faktory, které vládnou tomuto světu: páky a pobídky. Ve skutečnosti jsou všechna tato proválečná shromáždění stoprocentně zinscenovaná.
Novinář se ptá účastníků shromáždění "Z": "Přátelé, nechcete se vyjádřit v malém komentáři - co pro vás tento den znamená?". Mlčky se odvracejí. On naléhá – oni vrtí hlavou a odmítají odpovědět. Nakonec se zeptá - proč jste přišli? Odpověď: "Nacpali nás do autobusu a přivezli sem."
Psali jsme
Přísun zahraničních žoldnéřů má dvě strany. Jednak tím ruská armáda dává najevo a potvrzuje svoji neschopnost. A pak: co budou islámští bojovníci...
Když se díváte na shromáždění "Z" v Rusku, je třeba chápat, že jsou všechna stoprocentně zinscenovaná. Putin potlačuje jakoukoli nezávislou politickou akci a nepovolí žádný protest ani pro, ani proti válce. Ruští nacionalisté, kteří se snaží dělat podobná shromáždění ze své iniciativy, jsou zatýkáni a hrozí jim vězení. Kreml povoluje pouze jeden jediný typ shromáždění - ta, která zinscenoval.
Putin nechce žádné nadšence. A dává to smysl. Pokud máte přesvědčení, můžete Putina podporovat z přesvědčení. Ale také to znamená, že můžete proti Putinovi bojovat z přesvědčení. Jste nebezpeční. Putin chce jen ovladatelné lidi, kteří dělají, co se jim řekne. Takové lidi prosazuje do všech mocenských pozic, čímž lze také vysvětlit špatné výsledky Ruska v ekonomice, válce, technice atd. Tím se také vysvětluje, proč nutí neangažované lidi chodit/jezdit na politické mítinky.
Hlavním nástrojem pro naplnění provládních mítinků v Rusku je nátlak na státní zaměstnance. Vláda nutí na mítinky chodit studenty univerzit, odborných škol a další studenty, učitele, lékaře, státní zaměstnance a kohokoli, kdo je na státní výplatní listině.
Psali jsme
Je Vladimir Putin, kterého již mnozí státníci včetně amerického prezidenta Bidena, otevřeně označují za válečného zločince, při smyslech? Otázka,...
Jak to funguje v praxi? Přikážete lidem na výplatní listině vlády, aby přišli na místo srazu. Naložíte je do autobusu a odvezete do Moskvy. Když shromáždění skončí, posadíte je do autobusu a odvezete domů. Tentokrát přivezli (do Moskvy) lidi až ze Smolenska. Když se nad tím zamyslíte, dává to naprostý smysl. Těm lidem se tam nechce, nudí se, chtějí jet domů. Nedělají žádné hlouposti, nenavazují kontakty. Stačí je nakrmit a posadit do autobusu. Kdybyste přivedli skutečné nadšence, navázali by kontakty, což je velmi nebezpečné.
Obrovská velikost proválečných shromáždění se vysvětluje tím, že vláda plně využívá svých pák a pobídek, aby lidé přišli. Doslova nařídí škole, aby přivedla 50 lidí, úřadu státní správy, aby jich přivedl 100, a vyhodí šéfa, pokud nenaplní kvótu falešných demonstrantů.
Na druhé straně vláda využívá své páky k tomu, aby lidi od protestů proti válce odradila. Za protesty proti válce již byly zatčeny sposty lidí. Všechny věznice a vazební věznice v Moskvě a okolí, jako je Saharovo, jsou plné lidí. Nyní se s nimi zachází mnohem tvrději než dříve. Loni zatčené obvykle nebili, teď ano.
Tímto vším lze vysvětlit, proč sledujeme tak velkou veřejnou podporu "války Z" a tak malé její odsouzení. Vláda využívá páky a pobídky k podpoře prvního a potlačení druhého. Toto svérázné propagandistické video to vysvětluje mnohem lépe, než bych to dokázal já. Podívejte se na něj.
Masové nadšení pro válku existuje. Je ale většinou pasivní. Obrovské množství lidí si "Z" na svá auta nalepí dobrovolně. Ale jen málokdo by skutečně přišel na proválečné shromáždění, takže režim je musí inscenovat. Putinova většina je mnohem mlčenlivější a pasivnější, než by chtěl ukázat.
Autor: Kamil Galejev
Zdroj: Twitter
Tagy