foto: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)
Na ukrajinském bojišti je patrné, že ruská armáda nenasadila ani nejlepší taktiku a strategii, ani nejmodernější zbraňové systémy. Válka je válka a časem se všechny strany konfliktu uchylují k čím dál tím strašnějším věcem s cílem získat převahu, psychologickou, technickou i poziční, tedy geografickou.
Již za války na Balkáně se hovořilo o tom, že USA nasadily masivně střely s plochou dráhou letu jen proto, že jim končila životnost, a vystřelit raketu je levnější než ji ekologicky zlikvidovat. Rusko má jinou filozofii a zřejmě očekávalo spíš jízdu jako na přehlídce než těžké boje jako u Charkova nebo v Mariupolu. Stejně jako zastaralé T-72 mohlo poslat přehlídkové T-34/85. Ale jak se říká, na každou zbraň se najde dříve nebo později protizbraň. Neexistuje nezničitelná obrněná technika stejně jako nesestřelitelný letoun.
Je faktem, že v kategorii letounů, stíhacích, stíhacích bombardérů, bombardérů, vrtulníků apod. má Rusko nad Ukrajinou převahu. Sice nenasadilo nejmodernější Su-57, ale jinak jsou v akci všechny ostatní typy, dnes i Tu-22M3M, tedy strategické bombardéry. Plošné bombardování do nedávny neprobíhalo, ale neúspěchy pozemních sil si vyžádaly nové řešení, jež Ukrajina v zásobě nemá. Nelze apriori odsuzovat ruské letouny jako špatné, jen protivzdušná obrana se posunula do jiné úrovně, a co za druhé světové války zvládnul FlAK, tedy protiletadlový kanón (Flug Abwehr Kanone) je dnes již nemyslitelné vzhledem k výšce letu nebo rychlosti letounů.
Psali jsme
Sériová výroba ruského tanku T-14 Armata může podle serveru Defence Blog nabrat další zpoždění a může být zahájena až v roce 2024.
V rámci pozemní techniky jsou sice na fotografiích vidět zničené tanky T-72, ale současně transportéry BTR, výsadková vozidla BMD, bojová BVP-1/2 nebo transportéry MT-LB. Někteří laici, cokoliv má pásy, pojmenují jako tank, ale tak to není. BMD, OT a BVP jsou slabě pancéřovaná v porovnání s MBT, tedy tanky. Nelze ani porovnat ztráty lehkých tanků námořní pěchoty, jako jsou PT-76 a tanků třídy T-80 aT-90, rozdíl je v pancéřování, výzbroji, balistické ochraně, dostřelu, stabilizaci hlavní výzbroje, dostřelu, schopnosti operovat ve všech klimatických i geografických podmínkách apod. To by bylo jako porovnávat korodování Trabantu a Oltcitu, při vší úctě k oběma vozidlům. U jednoho rezivěla podpora motoru, u druhého všechno, jeden bakelit a druhý celokovový. Ukrajina svým způsobem modernizovala svoji obrněnou techniku, ale nemá kapacity jako Rusko.
Protitankové a protiletadlové moderní zbraně západní provenience jsou vůči ruské technice účinné, ale stejně účinné by byly vůči britským, německým, americkým či izraelským pancířům. Protože byly vyvinuty na hrozby současné i budoucí, obzvlášť pokud se jedná u protitankových zbraní o ty útočící shora. I zde se časem vyvine obrana a časem účinnější zbraň, a tak pořád dokola. Ukrajina vyráběla transportní letadla Antonov a motory MotorSich, ale ne bojové letouny a tanky a další strategické technologie. Po zničení letounu Mrija je společnost Volga-Dněpr v Rusku, létající se stroji Antonov, společností s největší přepravní kapacitou. A nutno dodat, že i ČR využívala její služby.
V rámci námořnictva Ukrajina nemá šanci Rusku čelit. Jednak ztratila přístavy a pak se vzdala některých typů plavidel, stejně jako třeba balistických střel nebo strategických bombardérů. Ve výzbroji má malé lodě jako raketové čluny apod. jedná s USA anebo vyrábí vlastní korvety a fregaty. Ale jejich fyzické nasazení je neznámé. Jak již bylo uvedeno výše, Ukrajina ztratila přístavy, takže i při nákupu z USA, což je velká investice, čas na logistiku a výcvik, takže nemožnost zasáhnout do současných bojů. A jestliže jediným možným přístavem je Oděsa, musí lodě překonat ruskou blokádu a palbu na Černém moři.
Psali jsme
Ministerstvo obrany oznámilo, že křižník Moskva se potopil během vlečení, posádka byla evakuována na lodě Černomořské flotily v oblasti...
Co se týče ručních zbraní, jsou na tom Rusko i Ukrajina stejně. Používají útočné pušky Kalašnikov stejné ráže, a pokud byly dodány ze zahraničí například odstřelovací pušky, není to faktor, který by dokázal změnit rovnováhu sil. Zatím nebyly použity ZHN, tedy zbraně hromadného ničení, ale třeba podle i západních médií obě strany konfliktu použily zakázanou kazetovou munici. Jak se říká, účel světí prostředky a v nouzi je každé řešení dobré. Rusko naráží na podcenění situace, kdy selhaly jak plánovači, stratégové tak i tajné služby, tedy primárně GRU a FSB ale též SVR, tedy vojenská rozvědka, civilní kontrarozvědka zodpovědná za příhraniční státy a civilní rozvědka zodpovědná za analýzu postojů dalších zemí. A to vše selhalo a Ukrajinu podcenilo, nebo politická prohlášení Putina vyvolala náhlý odpor.
Pak je zde ještě problematika korupce a rozkrádání státních prostředků. Vojáci jsou do boje a politici či generalita si budují luxusní rezidence. Ani situace na Ukrajině není optimální, ale vždy je rozdíl obrana a útok. Ne nadarmo jsou kalkulace 3:1 až 5:1 v případě útoku, tedy obránce je chráněn v pozicích, tanky ve věžovém postavení, navezené zásoby, útočník se pohybuje po povrchu, není to střený boj, ale snaha prorazit pozice, pokud se to nepodaří manévrem, třeba obejitím a úderem z týlu, nebo masivním dělostřeleckým či leteckým bombardováním, jsou ztráty útočníka vysoké.
Psali jsme
Sériová výroba ruského tanku T-14 Armata může podle serveru Defence Blog nabrat další zpoždění a může být zahájena až v roce 2024.
Závěrem lze říci, že ruská technika není špatná, je špatně použitá. Jsou na bojišti zbraně, jež odpovídají době jejího vzniku, ale i 21, století a hlavně, vše je o lidech, ochota se bránit nebo být vyslán někam, ochota bojovat za svoji zem nebo „jen“ plnit rozkaz. Ukrajina se technicky ani technologicky bez podpory neobejde, ale i tak vítězí.
Zdroj: Defense News
Tagy