Je snad ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov prokletá? Má další zásadní problém

Je snad ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov prokletá? Má další zásadní problém
Popisek: Admiral Kuzněcov
30 / 10 / 2017, 12:00

Ruská jediná letadlová loď Admiral Kuzněcov pronásledují má nyní další problém.

Stárnoucí ruské plavidlo může mít další, poměrně zásadní problém související s jeho opravami, potažmo chystanou modernizací. Ruská agentura Interfax totiž informovala o tom, že na opravy a celkovou modernizaci Admirala Kuzněcova nepůjde plánovaných zhruba 50 miliard rublů (867 milionů dolarů), ale pouze polovina této částky. Interfax citoval zdroj, který je dobře obeznámený s tímto plánem.

psali jsme: Ruský Admiral Kuzněcov se vrací z oprav

Ten samý zdroj pak navíc Interfaxu sdělil, že problémy rozpočtové problémy související s investicemi do Admirala Kuzněcova přinutily Rusko opustit původní plány na modernizaci plavidla, takže ve ,,hře" jsou v nějaké formě pouze opravy letadlové lodi. Opravy mají začít v roce 2018 a potrvají podle rozvrhu 2, 5 - 3 let. Opravy se budou primárně soustředit na pohon plavidla. To představuje podle serveru nationalinterest.org úplné minumum, jak se vyhnout tomu, aby Admiral Kuzěncov byl v krajním případě sešrotován.

psali jsme: Další havárie stíhačky na ruské letadlové lodi Admiral Kuzněcov

Právě pohonný systém letadlové lodi je již dlouho značně nespolehlivý, takže Admiral Kuzněcov musí být často doprovázen velkými vlečnými loděmi, pokud v některých případech selže. Rozhodnutí se vzdát celkové modernizace Admirala Kuzněcova však nepřišlo z ,,čistého nebe". Už v červenci Moskva zvažovala, že od ní pravděpodobně ustoupí a plavidlo projde pouze opravemi. Admiral Kuzněcov tak bude mít do budoucna kvůli tomu značně limitované možnosti.

psali jsme: Ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov projde opravami za 40 miliard rublů

Podle bezpečnostních expertů je bez významné modernizace hlavně zbraňových systému schopnost Admirala Kuzněcova bojovat a případně ,,přežít" omezená, a jeho přítomnost v možném konfliktu nebude znamenat větší hrozbu pro nepřítele. Další osud dřívější ruské chlouby, která byla spuštěna na vodu již v roce 1985, je tak nejistý.

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace