Je zde technologická propast, s letouny F-35 nabízíme bezpečnost pro 21. století, kterou neposkytne nikdo, říká Jonathon Linn z firmy Lockheed Martin

Je zde technologická propast, s letouny F-35 nabízíme bezpečnost pro 21. století, kterou neposkytne nikdo, říká Jonathon Linn z firmy Lockheed Martin
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Petr Duchoslav a Jonathon Linn ze společnosti Lockheed Martin
09 / 06 / 2023, 13:00

SM pořídil na mezinárodním veletrhu IDET rozhovor s Jonathonem C. Linnem, který pracuje v sekci International Bussiness Development společnosti Lockheed Martin. S Linnem jsme se bavili především o možných dodávkách letounů F-35 pro Českou republiku, tato jednání mají skončit na podzim letošního roku.

                                

                                                                         Video: YouTube

 

Přepis rozhovoru s Jonathonem Linnem:

Security magazín (SM): Pane Linne, jak osobně hodnotíte veletrh IDET, je to jeden z největších veletrhů v Evropě?

Jonathan Linn (JN): Je to podruhé, co jsem zde na veletrhu IDET, poprvé to bylo v roce 2021, každá akce má pro mě jiné vyznění či význam. Před dvěma roky jsem se ještě seznamoval se všemi ,,hráči" v byznysu, jsme stále noví, co se týče navazování kontaktů. Tento rok je ale pro nás výjimečný. Podepsali jsme zde některé smlouvy, memoranda porozumění, abychom skutečně mohli rozvíjet partnerství s ostatními společnostmi a současně pracovali na tom, jak nejlépe spolupracovat.

SM: Nyní se dostaňme k jednáním, které se týkají potenciální akvizice letounů F-35. Jak hodnotíte šance, že Česká republika nakonec dostane tyto stroje?

JN: Společnost Lockheed Martin je zde pro to, aby podpořila Českou republiku a její vládu a americkou administrativu, kdy obě strany jednají společně na programu Foreign Military Sales (FMS), respektive kontraktu vláda-vláda (G2G). Nicméně nejlépe by bylo položit tyto otázky buď české, nebo americké vládě.

SM: Když se zeptám na přidanou hodnotu letounů F-35, co mohou nabídnout v technologickém ohledu i rovině zbraní?

JN: Co se týče F-35, je to opravdu neuvěřitelný letoun, když se podíváte na to, jak si stojí dnes, když zaměříme naši pozornost na Evropu, létá zde už přes 100 těchto letounů, do roku 2030 budeme mít přes 500 letounů F-35. Když se zamyslíte nad vztahy, které může Česká republika budovat, pokud by byla součástí programu F-35, počítaje v to i ostatní zbývající státy Evropy, tak je to neuvěřitelná věc.  Je tu technologická propast nebo lépe řečeno technologický skok, jestliže mluvíme o F-35. Pokud se podíváte, čímž si dnes procházíme, s letouny F-35 nabízíme bezpečnost pro 21. století, kterou neposkytne nikdo, což je nezbytná část příběhu, obzvláště počítaje v to NATO.

SM: Pokud se ČR dohodne s americkou stranou na podepsání kontraktu, kdy očekáváte první dodávku strojů?

JN: Časový plán dodávek letounů F-35 je součástí dohody vláda-vláda, takže nejlépe je se zeptat české nebo americké vlády v tomto případě.

SM: Děkujeme za rozhovor, bylo nám potěšením.

Tagy článku