Jednou Omnipol, navždy Omnipol. Ex-ředitel koncernu řídí ve VTÚ studii na dodání systému řízení palby pro AČR

Jednou Omnipol, navždy Omnipol. Ex-ředitel koncernu řídí ve VTÚ studii na dodání systému řízení palby pro AČR
22 / 04 / 2020, 10:00

Ministerstvo obrany už několik let řeší nákup nového systému řízení palby. Jak jsme psali v jednom z minulých článků, resort urputně tlačí nákup systému ODIN od norského výrobce Kongsberg, kterého v ČR zastupuje firma Omnipol. I studie proveditelnost této akvizice z roku 2018 byla zadána pouze na posouzení tohoto norského softwaru. Security magazínu se podařilo nyní dohledat, že nad touto studií ve Vojenském technickém ústavu (VTÚ) dohlížel Jaroslav Trávníček, bývalý člen představenstva Omnipolu. Tím vyvstává otázka, zda zbrojařská firma nadále neovlivňuje průběh této zakázky.

V únoru 2019 tehdejší ředitel odboru vyzbrojování pozemní sil Ministerstva obrany Tomáš Dvořáček zadává zpracování marketingové studie, která má vyhodnotit varianty nabízené jednotlivými dodavateli systému řízení palby. Studií má za úkol zpracovat VTÚ. Od původního záměru na kompletní průzkum trhu je však upuštěno, údajně z časových důvodů, a vyhodnocovat se má pouze systém ODIN od společnosti Kongsberg. Tento systém měl údajně preferovat i Generální štáb.

Klíčové pro rozkrytí zákulisí zakázky je ta skutečnost, že norský Kongsberg zastupuje v České republice proslulý zbrojní holding Omnipol. Obě společnosti mají mít údajně podepsanou provizní smlouvu. Kroky činěné ve prospěch ODIN jsou tím pádem i kroky ve prospěch Omnipolu.

Trávníčkova minulost

Vraťme se nyní do VTÚ pověřeného zpracováním marketingové studie. Ústav může výsledek celého nákupu podstatně ovlivnit, a to třeba jen personálním obsazením. Na klíčové pozici technicko-obchodního ředitele totiž působí Jaroslav Trávníček, který před nástupem do funkce pracoval více než 15 let pro Omnipol na různých pozicích.

Trávníček byl v letech 2001 až 2015 předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti Poličské strojírny, následně v letech 2015 až 2016 působil jako statutární ředitel této společnosti a do dubna 2016 byl předsedou správní rady této firmy. Poličské strojírny přitom patřily do holdingu Omnipolu už od roku 2001 s tím, že v roce 2008 se Omnipol stal jejich stoprocentním vlastníkem. K prodeji společnosti jinému vlastníku, společnosti STV Invest, došlo v roce 2014.

Kolují informace, že při získání stoprocentního podílu v Poličských strojírnách pro Omnipol to byl přitom Trávníček, který jako tehdejší předseda představenstva pomohl Omnipolu získat veškeré akcie nejméně o 25 % levněji. Mělo k tomu dojít tak, že Trávníček v roce 2006 svolal valnou hromadu, která rozhodla o snížení nominální hodnoty akcií o 25 % (z 1 000 na 750 Kč). Ke snížení mělo dojít na žádost akcionáře - společnosti Omnipol. Následně v roce 2008 rozhodla další mimořádná valná hromada na žádost hlavního akcionáře Omnipol o přechodu všech akcií na hlavního akcionáře.

Policie a výbuch munice

Působení Trávníčka v Poličských strojírnách provází rovněž dvě kauzy. Jednou z nich je policií prověřovaná zakázka na ekologickou likvidaci nepotřebné munice v objemu 39 tisíc tun, kdy původní informace o ceně zakázky se pohybovaly ve výši cca 2,3 miliardy Kč, nicméně Poličské strojírny, v zakázce vystupující i za jiné firmy, které se likvidace účastnily, předpokládaly díky této zakázce nárůst obratu na dvojnásobek. Zakázka byla prověřována policií ze dvou důvodů: prvním z nich bylo personální propojení zúčastněných firem s osobami na Ministerstvu obrany a druhým důvodem mělo být to, že smlouvy byly napsány jednostranně nevýhodně pro stát, kdy nebylo dostatečně ošetřeno, jakým způsobem má být munice likvidována a jak má být tato likvidace státu doložena. De facto se ukázalo, že firmy začaly s municí určenou k ekologické likvidaci dále beztrestně obchodovat, a měly tak dvojnásobný zisk.  

Práce Trávníčka pro Omnipol skončila doslova výbušně. V roce 2015 v Poličských strojírnách explodovalo 320 tun střelného prachu, zranilo se dvanáct dělníků a sedm hasičů a vznikla škoda ve výši 17,6 mil. Kč, částečně pokryta pojistnými smlouvami. Policie věc prověřovala pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení. V návaznosti na tento incident byl Trávníček v lednu 2016 odvolán z funkce statutárního ředitele.

Během celé kariéry v rámci struktur Omnipolu byl Jaroslav Trávníček současně členem statutárních orgánů společnosti, od roku 2009 do 2014 byl členem představenstva a současně od roku 2007 do roku 2014 byl ředitelem úseku majetkových účastí. V roce 2016 nastoupil do VTÚ, přičemž v jeho pozicích v Omnipolu jej nahradila jeho manželka. Ta byla od roku 2017 do roku 2019 členkou dozorčí rady a od 2020 místopředsedkyní představenstva. V současné době též vykonává funkci viceprezidentky úseku majetkových účastí a kontroly Omnipolu.

Z výše uvedeného je zjevné, že vazby Jaroslava Trávníčka na Omnipol jsou více než silné a že společnost Omnipol má na klíčovém pozici celého výběru nového systému řízení palby člověka, na které se může vždy spolehnout a který jí v minulosti už pomohl. Podepsal by se jinak Vojenský technický ústav pod studii, která nabízí pouze jedno řešení? 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace