Jelcinův ministr zahraničí: Putin se mýlí a jedná nemorálně. Má Potěmkinovu armádu a jaderné zbraně nepoužije

Jelcinův ministr zahraničí: Putin se mýlí a jedná nemorálně. Má Potěmkinovu armádu a jaderné zbraně nepoužije
Autor fotografie: Pixabay
07 / 03 / 2022, 15:00

Bývalý ruský ministr zahraničních věcí z doby vlády Borise Jelcina, Andrej Vladimirovič Kozyrev (ve funkci 1991-1996), se na Twitteru vyjádřil ohledně intenzívně diskutované otázky: jedná Vladimir Putin racionálně, a lze reálně očekávat, že použije jaderné zbraně. Za šílence Putina označil ve svém projevu kromě dalších také český prezident Miloš Zeman. Putin po zahájení své „speciální vojenské operace“, tj. nevyprovokované válečné agrese proti území suverénní Ukrajiny, také nařídil uvést do stavu zvýšené pohotovosti ruské jaderné síly. Jak situaci hodnotí zkušený ruský diplomat, dnes žijící v Miami na Floridě?

Andrej V. Kozyrev napsal: „Hodně se diskutuje o hrozbě jaderné války zahájené z Kremlu a o tom, zda je Putin racionální. O své myšlenky se dělím v tomto vlákně. Abych to zarámoval: Věřím, že Rusko by jaderné zbraně nepoužilo, a věřím, že Putin je racionální aktér.

Nejprve bych se chtěl zaměřit na to, kde začalo zpochybňování Putinovy racionality. Myslím, že začalo proto, že většina lidí, zejména na Západě, považuje jeho rozhodnutí napadnout Ukrajinu za naprosto iracionální. S tím nesouhlasím. Je to strašné, ale nikoli iracionální.

Abychom pochopili, proč byla invaze pro Putina racionální, musíme se vžít do jeho situace. V jeho kalkulaci se sešly tři přesvědčení najednou:

1. Stav Ukrajiny jako země,

2. Stav ruské armády,

3. Geopolitický stav Západu.

1. Stav Ukrajiny. Putin strávil posledních 20 let v přesvědčení, že Ukrajinci nejsou skutečným národem a v nejlepším případě by Ukrajina měla být satelitním státem. Majdan ukončil jakoukoli naději, že Ukrajina zůstane nezávislá a prokremelská. Domníval se, že za ním stojí Západ.

Pokud se nepodaří udržet ukrajinskou vládu nezávislou a prokremelskou skrytě, jak pravděpodobně usoudil, pak ji k tomu donutí otevřeně. Začal také věřit vlastním propagandistům, že Ukrajinu řídí nacisticko-banderovská junta. Dokonalá záminka k "denacifikaci" Ukrajiny.

2. Ruská armáda. Kreml se posledních 20 let snažil svou armádu modernizovat. Velká část tohoto rozpočtu byla rozkradena a utracena za megajachty na Kypru. Ale jako vojenský poradce to nemůžete prezidentovi hlásit. Tak mu místo toho hlásili lži. Potěmkinova armáda.

3. Západ. Ruská vládnoucí elita uvěřila vlastní propagandě, že prezident Biden je duševně neschopný. Mysleli si také, že EU je slabá, protože její sankce v roce 2014 byly bezzubé. A pak USA zpackaly své stažení z Afghánistánu, čímž tento narativ ještě více upevnily.

Pokud věříte, že všechny tři výše uvedené skutečnosti jsou pravdivé, a vaším cílem je obnovit slávu ruského impéria (ať už to znamená cokoli), pak je invaze na Ukrajinu naprosto racionální. Ve všech třech případech se přepočítal, ale to z něj nedělá šílence. Prostě se mýlí a je nemorální.

Podle mého názoru je tedy racionální. Vzhledem k tomu, že je racionální, pevně věřím, že záměrně nepoužije jaderné zbraně proti Západu. Říkám záměrně, protože bezohledné střílení v blízkosti jaderné elektrárny může na Ukrajině způsobit neúmyslnou jadernou katastrofu.

Půjdu ještě o krok dál. Hrozba jaderné války je dalším příkladem jeho racionality. Kreml ví, že se může pokusit vynutit si ústupky, ať už od Ukrajiny, nebo od Západu, tím, že bude šavlovat svou poslední zbývající kartou v balíčku: jadernými zbraněmi.

Z toho vyplývá konečný závěr, že Západ by neměl přistoupit na žádné jednostranné ústupky ani příliš omezovat svou podporu Ukrajině ze strachu z jaderné války.“

V diskusi pak dostal řečnickou otázku: Jak racionální může Putin být, věří-li své vlastní propagandě?

Zdroj: Twitter

Tagy článku