foto: Commander, U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. 6th Fleet, (CC BY-ND 2.0)/Palba z fregaty USS Elrod
V médiích proběhla v návaznosti na konflikt na Ukrajině informace, že USA nemají obranu proti střelám odpalovaných z lodí. Ale tato informace je manipulativní. Je jedno, zda jsou střely odpáleny z kolového nebo pásového vozidla, letadla či lodě.
V případě lodí, což jsou dost velké objekty, je známá výzbroj a její dosah. Takže žádné překvapení, kam dostřelí a jsou dlouhodobě detekovatelné, kde se nacházejí a jakou hrozbou mohou být. Je to skutečně na veliteli operační oblasti, aby vyhodnotil situaci a hrozby.
Psali jsme
Konflikt Ukrajiny s Ruskem napadenou zemi ekonomicky i vojensky vyčerpává. Byť Ukrajina zveřejňuje ruské ztráty, je nepochybné, že má ztráty...
Spojené státy mají na severu a jihu spojence, takže především musí bránit svá pobřeží v Atlantiku, Pacifiku a kolem Aljašky. Těžko si lze myslet, že by podcenily pobřežní obranu a protiraketovou ochranu odpalovanou z lodí. Krom mezikontinentálních střel (ICBM) je pro ně největší hrozbou agrese z moře, a to buď na pobřeží, nebo i exteritoriální území, jako je například Havaj.
Výhodou ruských systémů PVO (protivzdušné obrany) je že startují kolmo vertikálně a pak letí dle naprogramování s možností 360°, kdežto americké, jako například Patriot, musí být nastaveny v určitém směru. Ale zároveň vezměme v úvahu obranu lodních svazů, což znamená proti všem typům zbraní, od torpéd po z moře odpálené střely.
Psali jsme
Obrněný salvový raketomet M270 MLRS měli Američané ve výzbroji od roku 1983 do roku 2003. Raketomet reagoval na sovětské raketové dělostřelectvo,...
Takže fabulace, že USA nejsou schopné se bránit proti z lodí odpálených střel, se zdá chybná. Stejně do námořní obrany investuje Velká Británie, Itálie a další země. Samozřejmě někdo více a někdo méně, ale země s dlouhým pobřežím se tím zabývají a problém nepodceňují. A z moře odpálené střely jsou i o námořním boji, nikoliv jen útok na pevninu.
USA proklamují maximální ochranu Tchaj-wanu nebo nasazení v Jihočínském moři eliminovat čínskou agresivitu. A toto bez schopnosti z lodí odpálených střel by bylo zřejmě nemožné. Pro USA by to byla vojenská i politická ztráta a pro Čínu nebývalý triumf.
Pokud vezmeme v úvahu historii, tak bitva o Gallipoli, vylodění na Sicíliinebo v Itálii či vylodění spojenců v Normandii byly všechno námořní vyloďovací operace, a k tomu je nutné započítat i operace USA v Pacifiku proti Japonsku. Takže proč by nyní USA oslabily svoji námořní obranu?
Psali jsme
Nový americký cvičný letoun T-7A Red Hawk má za sebou slavnostní roll-out, který se uskutečnil v St Louis ve státě Missouri.
Obdobně se vývoj pohybuje v oblasti obrany proti dronům, které mohou letět odkudkoliv. Základem je detekce, identifikace a pak destrukce. A i drony mohou být vypáleny z moře. Samozřejmě, americké síly byly nasazeny v Iráku nebo Afghánistánu, ale i tam musely být přepraveny primárně po moři s patřičnou obranou a ochranou.
Existují protiraketové systémy, jež třeba u pozemních sil vypálí proti nalétávající hrozbě protizbraň, jež třeba výbuchem vytvoří oblak wolframových částic a tím hrozbu zničí. Na lodích jsou například vícehlavňové rychlopalné kanony Vulkán, kdy nalétávající hrozba je ničena velkou dávkou palby.
Takže závěrem: USA nemají problém s obranou, mají ho velitelé, kteří nařizují obranu. Již za druhé světové války se používalo pro rychlost označení z ciferníku hodinek. 12 hodin přímo vpředu a 6 hodin přímo vzadu. Ale loď, která pluje podél jižního pobřeží nemůže být na 9. hodině, tak je jasně identifikovatelná a cíl k palbě.
Zdroj: Defence Blog
Tagy