Americká protiraketová obrana - je opravdu Achillovou patou?

Americká protiraketová obrana - je opravdu Achillovou patou?
Autor fotografie: Commander, U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. 6th Fleet, (CC BY-ND 2.0)|Popisek: Palba z fregaty USS Elrod
01 / 08 / 2022, 13:00

V médiích proběhla v návaznosti na konflikt na Ukrajině informace, že USA nemají obranu proti střelám odpalovaných z lodí. Ale tato informace je manipulativní. Je jedno, zda jsou střely odpáleny z kolového nebo pásového vozidla, letadla či lodě.

V případě lodí, což jsou dost velké objekty, je známá výzbroj a její dosah. Takže žádné překvapení, kam dostřelí a jsou dlouhodobě detekovatelné, kde se nacházejí a jakou hrozbou mohou být. Je to skutečně na veliteli operační oblasti, aby vyhodnotil situaci a hrozby.

Spojené státy mají na severu a jihu spojence, takže především musí bránit svá pobřeží v Atlantiku, Pacifiku a kolem Aljašky. Těžko si lze myslet, že by podcenily pobřežní obranu a protiraketovou ochranu odpalovanou z lodí. Krom mezikontinentálních střel (ICBM) je pro ně největší hrozbou agrese z moře, a to buď na pobřeží, nebo i exteritoriální území, jako je například Havaj.

Výhodou ruských systémů PVO (protivzdušné obrany) je že startují kolmo vertikálně a pak letí dle naprogramování s možností 360°, kdežto americké, jako například Patriot, musí být nastaveny v určitém směru. Ale zároveň vezměme v úvahu obranu lodních svazů, což znamená proti všem typům zbraní, od torpéd po z moře odpálené střely.

Takže fabulace, že USA nejsou schopné se bránit proti z lodí odpálených střel, se zdá chybná. Stejně do námořní obrany investuje Velká Británie, Itálie a další země. Samozřejmě někdo více a někdo méně, ale země s dlouhým pobřežím se tím zabývají a problém nepodceňují. A z moře odpálené střely jsou i o námořním boji, nikoliv jen útok na pevninu.

USA proklamují maximální ochranu Tchaj-wanu nebo nasazení v Jihočínském moři eliminovat čínskou agresivitu. A toto bez schopnosti z lodí odpálených střel by bylo zřejmě nemožné. Pro USA by to byla vojenská i politická ztráta a pro Čínu nebývalý triumf.

Pokud vezmeme v úvahu historii, tak bitva o Gallipoli, vylodění na Sicíliinebo v Itálii či vylodění spojenců v Normandii byly všechno námořní vyloďovací operace, a k tomu je nutné započítat i operace USA v Pacifiku proti Japonsku. Takže proč by nyní USA oslabily svoji námořní obranu?

Obdobně se vývoj pohybuje v oblasti obrany proti dronům, které mohou letět odkudkoliv. Základem je detekce, identifikace a pak destrukce. A i drony mohou být vypáleny z moře. Samozřejmě, americké síly byly nasazeny v Iráku nebo Afghánistánu, ale i tam musely být přepraveny primárně po moři s patřičnou obranou a ochranou.

Existují protiraketové systémy, jež třeba u pozemních sil vypálí proti nalétávající hrozbě protizbraň, jež třeba výbuchem vytvoří oblak wolframových částic a tím hrozbu zničí. Na lodích jsou například vícehlavňové rychlopalné kanony Vulkán, kdy nalétávající hrozba je ničena velkou dávkou palby.

Takže závěrem: USA nemají problém s obranou, mají ho velitelé, kteří nařizují obranu. Již za druhé světové války se používalo pro rychlost označení z ciferníku hodinek. 12 hodin přímo vpředu a 6 hodin přímo vzadu. Ale loď, která pluje podél jižního pobřeží nemůže být na 9. hodině, tak je jasně identifikovatelná a cíl k palbě.

Zdroj: Defence Blog


Tagy článku