Peking úřaduje, Ázerbájdžán kupuje čínsko-pákistánské JF-17C Block III Thunder
foto: New York-air / Wikimedia Commons / CC BY-SA/JF-17 Thunder pákistánského letectva
Ázerbájdžán se po Pákistánu stává dalším důležitým odběratelem čínského vojensko-průmyslového komplexu. Peking a Islámábád prodaly Baku čtyřicet víceúčelových JF-17C Block III Thunder.
Peking začíná znamenat jako globální exportér zbraní stále víc. Pákistán v zásadě přeorientoval své vojenské letectvo na Čínu a to i díky tomu, že se podílí na vývoji některých letadel. Islámábád disponuje aktuálně stíhacími letouny Chengdu J-10C a Chengdu J-7. V srpnu dostane první víceúčelové Shenyang J-35 páté generace. Bude disponovat celkem 159 kusy bitevních CAC/PAC JF-17 Thunder, které si aktuálně pořídí podle WPtech i Ázerbájdžán. Pákistán ještě disponuje starými Mirage III a především 76 kusy F-16 Fighting Falcon. Přesto začíná být zjevné, že USA jsou vytlačovány z pákistánského trhu Čínou.
Spojení Peking a Pákistán trvale sílí
Pekingu nepochybně hodně pomohlo i faktické vítězství pákistánských J-10C nad indickými Rafale. Indové zřejmě vůbec nedokázali čínská letadla detekovat a zbytek dodělaly opět čínské střely vzduch vzduch dlouhého doletu PL-15. JF-17 Thunder už působí v Myanmaru a Nigérii, zájem má třeba Egypt, Jordánsko, Uruguay a podle Forbesu i Irák. Podle Janes už Ázerbájdžán disponuje několika JF-17C Block III Thunder pákistánské výroby z roku 2024. Tentokráte ovšem za souhlasu Pekingu jde o prodej celkem čtyřiceti letadel. Smlouvu s Baku podepsal Islámábád, ale je to reklama na čínské letectvo, byť se letadlo bude vyrábět v Pákistánu. Ovšem s čínskými komponenty.
.jpg)
Ázerbájdžán modernizuje armádu
Ázerbájdžán se soustavně snaží modernizovat svou armádu především v souvislosti se setrvalým nepřátelstvím s Arménií. Baku chce vyměnit staré MiG-29 a Su-25. Ázerbájdžán již třeba zakoupil české samohybné Houfnice DITA. Disponuje tureckými UAV Bayraktar TB2 nebo izraelskými ATGM. Nákup čtyřiceti JF-17C Block III Thunder ovšem zcela změní rovnováhu v regionu. Přestože je letadlo primárně bitevník, může plnit roli stíhacího letounu, má na to avioniku, a průzkumného letadla, opět na to má elektroniku. Jedná se o letadlo čtvrté generace a v arménském letectvu není nic, co by mu mohlo konkurovat.
JF-17C Block III je nejpokročilejší iterace
JF-17C Block III je nejpokročilejší iterace letadla. Bitevníky mají špičkovou avioniku, radary AESA, pokročilou integraci datového spojení a moderní zbraně vzduch včetně zmíněné střely PL-15 s dosahem 145 kilometrů. Velmi slušné na bitevní letoun. Block III poprvé vzlétl v roce 2019 v Čcheng-tu v Číně. Jeden prototyp měl Peking, jeden Pákistán. JF-17C má systém Fly-by-wire, tedy pilot řídí letadlo digitálně. Pochopitelně kromě AESA radaru má Block III infračervený vyhledávací a sledovací systém. Samozřejmostí je head-up displej. Systém má vylepšený systém elektronického boje. Radar KLJ-7A může současně sledovat 15 cílů a zasáhnout 4 objekty.
JF-17C Block III je ve skutečnosti už stíhací letoun
Pákistánský letecký komplex (PAC) už letadlo označuje za stíhací letoun generace 4+. Prázdný JF-17C Block III má hmotnost necelých osm tun. Maximální vzletová hmotnost činí 13 500 kilogramů. Dosahuje rychlosti 1 910 kilometrů za hodinu, což stroj zcela vyřazuje z kategorie bitevních letounů. S přídavnými nádržemi činí bojový dosah letadla 1 741 kilometrů. Bez zbraňových systémů se jedná o úctyhodných 3 482 km. JF-17 je vybaven 23mm dvouhlavňovým kanonem GSh-23 sovětské provenience. Paleta zbraní je opravdu velmi široká.
JF-17C Block III Thunder může nést celkem pět typů střel vzduch vzduch, pochopitelně rakety vzduch země, protilodní střely a řízené či neřízené bomby. V souvislosti s pákistánskými J-10C pomalu mizí nejistota ohledně čínské avioniky. Peking se zřejmě skutečně zásadně posunul a přirozeně je výrazně levnější než evropská nebo americká výroba. A pochopitelně je o jeho letadla a technologie zájem. Sázka na Pákistán Pekingu jednoznačně vyšla. Parametry JF-17C jsou takové, že Ázerbájdžán zřejmě získá naprostou vzdušnou dominanci nad Arménií. A to za pomoci čínsko-pákistánského letadla.
Tagy