Jihokorejci neztrácí čas. Na Eurosatory ukázali model MBT páté generace NG-MBT Black Panther

Jihokorejci neztrácí čas. Na Eurosatory ukázali model MBT páté generace NG-MBT Black Panther
Autor fotografie: Redakce SM|Popisek: K2EX Black Panther
20 / 06 / 2024, 05:00

Hyundai Rotem reaguje na válku na Ukrajině určující budoucnost ozbrojených sil. Jihokorejská firma již začíná vyvíjet nástupce prakticky nového K2EX Black Panther přesně v souladu s moderními požadavky.

Naše redakce je na místě největší evropské bezpečnostní konference Eurosatory 2024 a podle informací výrobce jihokorejský NG-MBT (Next Generation Main Battle Tank) již dostal přezdívku K3. Uspořádání stroje je tradiční, umístění věže i pohonný systém vzadu, ale inovativní je pancéřová kapsle pro tříčlennou osádku v přední části. Jedná se o jasnou reakci na výbuchy ruských T-72, T-90 a T-80 na Ukrajině, snahu oddělit obsluhu od munice a zajistit její přežití v případě zásahu kumulativní municí, jež se propálí dovnitř. Hyundai Rotem uvádí, že MBT bude mít 130mm dělo s hladkým vývrtem, jenž je dnes standard. Otázka zní, co s konkurencí udělá kanón KNDS o ráži 140 mm, který firma představila rovněž v Paříži na Eurosatory

NG-MBT jako odpověď na Ukrajinu

 

Zcela zásadní záležitostí je již předpoklad plné autonomie tanku. Sice jej bude stále ovládat osádka, ale zároveň bude možné fungovat zcela bez lidského vlivu jen za pomoci řídícího systému. Tohle je jednoznačně budoucnost vývoje. Dnešní prostředky detekce jako přehledové radary a vzdušný průzkum umožňují a v budoucnu umožní i těžké technice fungovat jako bezpilotní prostředek. Datová propustnost strojů povede k ovládání MBT z pozice operátora hluboko za linií boje. Rotem to dobře ví. Automaticky se již předpokládá, že NG-MBT Black Panther bude fungovat jako mateřská platforma pro UAV. Další nezbytnost do budoucna. 

K2 Black Panther

Drony budou na bojišti určovat vše a pro průzkum se stanou naprosto nepostradatelné. Navíc mohou NG-MBT využít třeba i pro sebeobranu. Sebevražedný dron naplněný šrapnely může jednorázově vyřešit útočící roj UAV. Rotem navíc nezapomněl ani na systém aktivní ochrany APS. Je vysoký předpoklad, že Jihokorejci budou vyvíjet vlastní systém a nebudou se spoléhat na izraelské systémy Trophy, které aktuálně pořizuje prakticky celá Evropa. Představitel Rotemu nám potvrdil, že APS bude mít 18 střel na každé straně. JInak z hlediska ochrany se počítá s infračervenými maketami a rušičkami proti UAV

Pancíř samotný je aktuální klasika, tedy modulární systém z oceli keramiky a kompozitních materiálů. U K2 se nesmyslně spekulovalo o jeho nedostatečnosti, ale záležitost je věcí nejpřísnějšího vojenského tajemství. Jen málo lidí tuší, jakou má aktuálně vlajková loď Rotem skutečnou odolnost proti ATGM jako Javelin a reaktivní pancíř je samozřejmostí. Navíc by ERA podle informací na tabulce uvedené u modelu měla být keramická, což je naprosto neobvyklé. Korejský výrobce se pro tento krok zřejmě rozhodl za účelem co nejvíce zlikvidovat kinetickou energii přilétající střely. 

 Chunmoo

Nízká váha NG-MBT proti Leopardu nebo Abramsu 

 

Jihokorejci navíc chtějí udržet bojovou váhu ma 55 tunách. To je v porovnání s Abramsy nebo Leopardem 2A8 naprosto úžasná hodnota. Západní MBT váží okolo 70 tun a to je stále větší potíž. Třeba české mosty na tuto zátěž nejsou dimenzované. Počítalo se se sovětskými tanky s váhou kolem 50 tun. Tank bude mít spřažený kulomet 7,62 mm v automatické bojové věži. Osádka již nebude mít možnost vylézt horním průlezem. To je nejvíc diskutabilní záležitost. protože pokud odejde elektronika, tank je úplně vyřízený. S tím však Rotem nepochybně počítá. 

Součástí výbavy bude přehledový IR radar a NG-MBT bude fakticky malým řídícím systémem. To je přesně směr, kam se ubírá budoucnost, tedy datové propojení a sdílení skrz všechny prostředky na bojišti. Vše bude analyzováno centrálním řídícím systémem s vysokým výpočetním výkonem, jehož se NG-MBT stane přirozenou součástí. Rotem klade důraz na situační přehled a je v něm vědomí ukrajinských zkušeností, především ohledně UAV a ATGM. Jedná se totiž o zbraně, na které je třeba promptní reakce. 

NG-MBT vypadá na velmi přesnou reakci na události na Ukrajině. vojenské doktríny se zcela změní a snaha Jihokorejců stát se jedním z dominujících hráčů na světovém trhu s vojenskou technikou je markantní. Pochopitelně nejde jen MBT, ale i MLRS K239 Chunmoo nebo K9 Thunder, což je velmi konkurenceschopná samohybná houfnice. Poláci se na Rotem zaměřili a spolupráce bude velmi úzká. Otázka zní, zda se neměla na korejské produkty podrobněji podívat i AČR.

 

Tagy článku