Jihokorejská armáda zkouší nové kolové obrněné vozidlo – Blue Shark má exportní ambice

Jihokorejská armáda zkouší nové kolové obrněné vozidlo – Blue Shark má exportní ambice
Autor fotografie: Armor Kovico |Popisek: KMPV Blue Shark
05 / 09 / 2021, 13:00

Jihokorejská armáda ověřuje nové domácím průmyslem vyvinuté obrněné víceúčelové vozidlo s názvem KMPV Blue Shark (Modrý Žralok). Od úspěšných výsledků si výrobce slibuje další možnosti uplatnění na mezinárodním trhu.

Korejská armáda ověřuje vozidlo KMPV Blue Shark tím, že je po určitou dobu nasazuje ve své výzbroji. Zkoušky vozidla prováděné armádou v rámci vojenské validační iniciativy zahrnují výkonnostní testy a hodnocení armádními operátory. Výměnou za volné zapůjčení svého zboží armádě získávají dodavatelé obranného průmyslu hodnocení, které podporuje jejich výrobky na mezinárodním obranném exportním trhu, a současně si armáda udržuje přehled o schopnostech domácího obranného průmyslu.

Středně těžké obrněné kolové vozidlo bylo vyvinuto společností Armor Kovico pro využití ozbrojenými silami a pro širokou škálu speciálních operací policie a pořádkových sil.

Vozidlo má délku 6,0 m, výšku 2,3 m a celkovou hmotnost 12 000 kg. Může přepravovat až deset osob, včetně tří členů posádky, a může být vybaveno s různými výstrojními sadami pro mise a komplexními systémy pro specifické úlohy. Maximální rychlost na silnici činí 120 km/h.

video: youtube

KMPV využívá nákladově efektivní, komerční, hotové komponenty a je vybaven pancéřovanou skořepinovou kabinou, která nabízí vysokou úroveň ochrany a vyhovující vnitřní objemy. Základní úroveň pancéřové ochrany je podle normy STANAG 4569 Level 2 (tj. odolnost proti průbojné munici z útočných pušek na vzdálenost 30 m do ráže 7,62x39, proti střepinám na 80 m). Úroveň ochrany proti minám je podle normy STANAG 4569 Level 2a / 2b (tj. snese 6 kg TNT pod kolem a pod středem podvozku).

Z dostupných vyobrazení je evidentní, že se jedná o vozidlo vhodnější spíše pro "Law Enforcement", tedy policejní složky, než pro nasazení v bojových operacích armády. Ploché dno korby neposkytuje dostatečnou balistickou ochranu proti IED, též není uvedeno, jak jsou instalovány sedadla, zda v závěsu, nebo přimontována ke korbě, což má zásadní vliv na ohrožení zdraví osob uvnitř vozidla při výbuchu IED nebo miny pod vozidlem.

Armor Kovico je přední jihokorejský výrobce automobilů. Od roku 1967 vyrábí různé typy vojenských vozidel pro ozbrojené síly Korejské republiky a také komerční automobilové díly pro výrobce užitkových vozidel. Vyrábí také vozidla pro speciální účely, jako jsou mobilní nemocniční jednotky.

Zdroj: kovico.com; militaryleak.com; defence-blog.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.