Jihokorejská zbrojní invaze do Evropy: Jak by si vedl tank K2 Black Panther v českých podmínkách?

Jihokorejská zbrojní invaze do Evropy: Jak by si vedl tank K2 Black Panther v českých podmínkách?
Autor fotografie: CC BY-SA 2.0|Popisek: K2 Black Panther
27 / 02 / 2023, 14:00

Jižní Korea nasadila výrazně ofenzivní obchodní trend v oblasti vyzbrojování vůči evropským zemím. Otázkou je, co je hlavním důvodem jejich úspěchů, obchodní agresivita, korupce cenová politika či přenos technologií. Nebo je to kombinace všeho. Největším odběratel má být Polsko s letouny FA-50, samohybnými houfnicemi K9 nebo tankem K2 Black Panther.

Tanky K2 Black Panther by mohly být i součástí AČR, otázkou je, jak by si vedly na evropském válčišti. Podle dostupných informací se jedná o jeden z nejmodernějších tanků s vysokou mobilitou, dobrým systémem velení a řízení palby a velmi slušnou palebnou silou.

Podle některých analytiků vzhledem ke geografii Korejského poloostrova byl spíše konstruován pro čelní boj s tanky KLDR, než pro větší tankové operace a manévrový boj. Tomu by mělo odpovídat i pancéřování, kdy čelní je velmi odolné, ale další části již pokulhávají za západními standardy.

Zajímavostí je jednak nižší hmotnost (55 t), vysoká přesnost palby. Kanon 120 mm L-55 s hladkým vývrtem je schopen na vzdálenost více než 1000 m zasáhnout cíl o velikosti 30 cm. Nepochybně další zajímavostí je systém odpružení, jenž může měnit světlo výšku vozidla, tedy snížit jeho siluetu či to uplatnit pro provoz na komunikacích, nebo ji zvýšit v těžkém terénu. Dalším aspektem je i to, že může snížit výšku jen určité části vozidla, což může být výhodné při palbě z vyvýšených palebných postavení do údolí.

Tank K2 je jistě zajímavou konstrukcí, ale otázkou je, zda by byl nejlepším řešením pro evropské bojiště, tedy pro AČR. V jeho prospěch hovoří relativně nízká hmotnost kladoucí nižší požadavky na nosnost mostů, nevýhodou je zřejmě, v porovnání s LECLERC, ABRAMS a LEOPARD nižší balistická ochrana. A ta je, společně se situačním povědomím, na evropském bojišti základem přežití, a nejen tam.

Přesycení bojiště protitankovými minami jako německé AT-2, protitankovými zbraněmi jako RGW nebo JAVELIN v podstatě dokáže v současnosti eliminovat jakýkoliv tank. A je nutno si uvědomit, že technologie se dále vyvíjejí.

V bojích prověřená balistická ochrana je evidentní. Tanky K2 zatím v bojích nasazeny nebyly, avšak mohou být doplněny přídavným pancéřováním, pasivní i aktivní ochranou. To vše však zvyšuje hmotnost tanku a tím pádem snižuje jeho mobilitu. Otázkou tedy je, zda K2 Black Panther klasifikovat jako MBT, lehký MBT nebo těžký střední tank.

Okolní státy převážně využívají tanky Leopard, kromě Polska, jež jde vždy svou cestou. To se rozhodlo pro ABRAMS a právě K2. Takže AČR by v případě potřeby sdílení třeba náhradních dílů se mohla obracet jen na Polsko. A toto v rámci politiky NATO „SHARING&POOLING" není optimální.

K2 v AČR by si v běžných podmínkách AČR a při výcviku vedl jistě velmi dobře. Zřejmě by měl i nižší provozní náklady než jiné MBT. Otázkou je, jak by obstál v v těžkých bojích, jaké se momentálně odehrávají na Ukrajině.

 

Zdroj: hyundaimotorgroup.com, military-today.com

Tagy článku

-->