Jihokorejské samohybné houfnice K9 v kurzu. Zbraňové systémy dostane do výzbroje také Egypt

Jihokorejské samohybné houfnice K9 v kurzu. Zbraňové systémy dostane do výzbroje také Egypt
Autor fotografie: CC BY-SA 2.0|Popisek: K9 Thunder
02 / 02 / 2022, 14:00

Jižní Korea a Egypt podepsaly kontrakt na dodávku houfnic K9 Thunder od výrobce Hanwha v hodnotě přibližně 1,7 miliardy dolarů.

Jihokorejská společnost Hanwha zažívá příznivé ,,exportní časy". Mezi další provozovatele samohybných houfnice K9 Thunder se nově zařadí také Egypt. Jihokorejská a egyptská vláda podepsaly kontrakt na dodávku samohybných houfnic K9, podpůrných vozidel a dalšího přidruženého vybavení za zhruba 1,7 miliardy dolarů, uvedl server Defense News.

Zatím není jasné, kolik houfnic nakonec poputuje do Egypta ani časový harmonogram dodávek. Každopádně se jedná o největší exportní zakázku společnosti Hanwha.

Houfnice byla poslána v červenci minulého roku do Egypta na zkoušky, kdy následující měsíc prováděla cvičnou palbu na testovací střelnici západně od Káhiry. Testy dopadly úspěšně a Egypt přesvědčily o tom, že by houfnice byla vhodným zbraňovým prostředkem. Ostatně Egypt už měl jihokorejskou houfnici poměrně dlouho v hledáčku, jednání o její možné akvizici začala před několika lety.

Houfnice K9 začíná být na světových trzích zajímavým obchodním artiklem. Podle dostupných informací je ve službě celkem 1 700 kusů jihokorejské houfnice. Egypt se stane osmým uživatelem tohoto zbraňového systému. Houfnice si už dříve objednala například Austrálie v počtu 30 kusů. Estonsko učinilo objednávku na 18 houfnic K9, jejichž dodávky začaly v roce 2020. Celkově bude pořízeno ještě 6 dalších houfnic.

Turecko, Polsko, Indie či Norsko jsou pak mezi dalšími zeměmi, které si jihokorejské houfnice vybraly. Není vyloučeno, že dalším provozovatelem houfnic se stane v budoucnu i Velká Británie, která vyřadí do roku 2030 své AS90.


Zdroj: Defense News

Tagy článku