Jihokorejský KF-21 s německými střelami Taurus a stealth je tak žádoucí kombinace, že je předmětem průmyslové špionáže

Jihokorejský KF-21 s německými střelami Taurus a stealth je tak žádoucí kombinace, že je předmětem průmyslové špionáže
Autor fotografie: KAI / Public domain|Popisek: Letoun KF-21
25 / 03 / 2024, 10:00

Jihokorejská policie dál pokračuje v prošetřování případu dvou indonéských inženýrů, kteří se měli v lednu pokusit o vynesení informací o projektu budoucího jihokorejského víceúčelového letounu KF-21. Ten by mohl být levnější variantou pro stealth letouny páté generace.

Mezi 14. a 15. březnem učinila jihokorejská policie razii do vedení největšího výrobce letecké vojenské technologie v zemi, společnosti Korea Aerospace Industries (KAI). Nejednalo se však o zásah spojený s podezřením na korupci, kvůli které realizuje policie podobné operace relativně často, ale složky v sídle společnosti ve čtvrti Gangnam v Soulu pracovaly v souvislosti s aférou dvou zaměstnanců firmy pocházejících z Indonésie. U nich vzniklo závažné podezření z vynášení důležitých technologických informací mimo společnost KAI, které potenciálně mohly jít právě Indonésii. 

Bezpečnostní tajemství by se měla vztahovat k projektu jihokorejského bojového letounu KF-21 Boramae (z korejštiny lze přeložit jako „mladý” nebo „bojující jestřáb”), který je však z části finančně a technologicky podporován samotnou Indonésií. Jihokorejská vláda vlastní 60 % akcií projektu, Indonésie 20 % a zbylých 20 % patří společnosti KAI. Již v lednu byli tito dva indonéští inženýři podílející se na vývoji nového stroje KF-21, který má být vedle Jižní Koreje dodán právě také do Indonésie, přistiženi při pokusu ukrást flash disk s informacemi o letounu. 

Společnost KAI však podle informačního portálu Reuters na potenciální únik informací reagovala vysvětlením, že na disku nebyla žádná bezpečnostní tajemství, avšak se současně jednalo o citlivé informace.  KAI tuto informaci blíže nespecifikovala a razie policie naznačuje, že k úniku důvěrných bezpečnostních informací případně mohlo nakonec opravdu dojít. Společný projekt vývoje letounu KF-21 je jednou z nejvýznamnějších strategických priorit obou zemí, jelikož tato letadla aspirují na to stát se levnější a avšak méně stealth variantou amerických stíhaček páté generace F-35. 

Podle tvrzení výrobce, společnosti KAI, navíc již ve své prototypní verzi letoun KF-21 množství z vlastností stíhaček páté generace splňuje. Stroj je designovaný tak, aby měl co nejvíce stealth konstrukci bez vyčnívajících prvků, avšak tomu neodpovídají rakety, které jsou na rozdíl od amerických letounů s touto vlastností umístěny pod trupem a oběma křídly letounu. O podobný cíl, vytvořit letouny páté generace, se v současné době snaží také Turecko svým projektem TAI Kaan nebo Indie s programem AMCA. 

Letoun KF-21

 

Po FA-50 druhé plně jihokorejské letadlo

 

Letoun KF-21 je za víceúčelovým letadlem FA-50 v pořadí  teprve  druhým jihokorejským letounem, který bude vyroben v domácí produkci. Přesto, že byl plán vývoje letounu ohlášen jihokorejským prezidentem již v roce 2001, prototyp víceúčelového stíhacího letounu KF-21 byl v Jižní Koreji odhalen až teprve po dvaceti letech v dubnu 2021. První let byl proto uskutečněn v červenci 2022 a výroba KF-21 by měla začít do dvou let. Letadlo je poháněno dvěma americkými turbomotory General Electric F414-GE-400K každý s výkonem 57,8 kN, které jsou v Jižní Koreji vyráběny na základě licence. Ty dokáží přivést tuto stíhačku až k rychlosti Mach 1,8 (2 205 km/h) a její bojový dolet by se měl pohybovat okolo 1 000 km. Nový letoun nahradí stárnoucí letadla F-4D/E Phantom II a F-5E/F Tiger II. 

Kromě 20mm šestihlavňového kanónu M61A2 disponuje letoun navíc také 10 vnějšími úchyty na trupu a křídlech letounu, pro umístění širokého množství střel. Mezi ně patří rakety vzduch-vzduch MBDA Meteor, vzduch-země AGM-65 Maverick, protilodní AGM-84 Harpoon, ale především také Ukrajinou velmi žádaná špičková německá střela s plochou dráhou letu Taurus KEPD 350, která má stealth vlastnosti. S touto výzbrojí bude letadlo při očekávaném nasazení v roce 2032 schopné s vysokou přesností ničit také zakopané cíle. 

 

Tagy článku

-->