Autor fotografie: KF-21A, CC BY-SA 4.0 |Popisek: Prototyp KF-21
Jihokorejci pracují intenzivně na novém stealth letounu KF-21, který má představovat potenciálně zajímavou akvizici i pro evropské země, mimo jiné Polsko. Na vývoji letounu se podílí také Indonésie.
Jihokorejský letoun KF-21 vznikající v kooperaci s Indonésií má možná o trochu blíž evropskému trhu. Stroj stále prochází vývojem, když se první let uskutečnil před rokem, a dochází k procesu integrace rakety vzduch-vzduch Iris-T s infračerveným naváděním. Ta byla úspěšně otestována po zkouškách 20 mm kanonu letounu a odpálení rakety Meteor.
Jihokorejci na svůj nový letoun poměrně hodně sází a budou rovněž hledat potenciální kupce v Evropě. Nabízí se v této souvislosti například Polsko, ostatně s Jihokorejci probíhá v posledních letech více než čilá vojensko-technická spolupráce. Polsko nakupuje z Jižní Koreje 180 tanků K2 Black Panther, 670 samohybných houfnic K9 a rovněž 48 bitevníků FA-50. Pro Polsko se zároveň jedná v rámci dlouhodobější modernizace ozbrojených sil o další masivní investici do vlastní obrany. Hlavním důvodem mohou být náklady a také přenos technologií.
Přední polská zbrojovka PGZ pak projevila zájem na podílení se na programu letounu KF-21, navíc má být připravena k publikaci dohoda o společném záměru (Letter of Intent), uvádí web Aviation Week. Podle jihokorejské televize MBC chce Polsko vstoupit do programu KF-21 počínaje rokem 2026 a Varšava a Soul mají diskutovat o finančních podmínkách, zvlášť když Indonésie nedostává svým závazkům k projektu, které vyplývají z její participace na něm.
Zní to na jednu stranu zajímavě, na druhé straně si Polsko pořizuje z USA stíhače F-35, a proto by potřeba dalšího, navíc méně výkonného letounu s charakteristikou stealth zřejmě nedávala smysl, ani jako komplement k americkým strojům 5. generace.
Nicméně klíčovou roli hraje ekonomická výhodnost celého projektu, protože provozní náklady připravovaného letounu mají být výrazně nižší než F-35, některé zdroje hovoří až o polovinu. Podle výrobce má mít KF-21 oproti F-35 výhodu ve větší manévrovatelnosti, ale v charakteristice stealth na tom je lépe právě americký stroj.
Pokud by si například nějaký evropský stát nemohl dovolit pořízení strojů F-35, KF-21 by mohla být méně výkonnou, leč cenově dostupnou alternativou, na což ostatně Jihokorejci ve svém snažení sází. Vzhledem k tomu, že Evropa se zaměřuje na americké letouny F-35, je jasné, že KF-21 bude mít těžkou konkurenci, ale bez šance úplně není. Nabízí se v tomto směru třeba Maďarsko či státy, které nejsou součástí NATO.
KF-21 je dvoumotorový stroj 4,5 generace, který má v budoucnu nahradit notně zastarávající letouny F-5 a F-4. I když pojí F-35 a KF-21 řada podobných parametrů, přece jen se podle odborníků jihokorejský letoun spíše blíží charakteristikám stroje F-16, co se týče celkového výkonu.
Zdroj: Defence Blog, Aviation Week, MBC