Jiří Hynek: Obrannému průmyslu se i přes pandemii dařilo. Výdaje na obranu stanovme zákonem

Jiří Hynek: Obrannému průmyslu se i přes pandemii dařilo. Výdaje na obranu stanovme zákonem
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: IDET 2021 - Jakub Samek a Jiří Hynek, prezident AOBP
26 / 10 / 2021, 13:00

Během veletrhu IDET 2021 poskytl rozhovor Security Magazínu prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Zajímala nás kondice obranného a bezpečnostního průmyslu v kontextu pandemie, otázka financování obrany v následujícím období i hodnocení na poslední chvíli úspěšně do konce dotažených akvizic samohybných děl CAESAR a protiletadlových kompletů SPYDER. V blízké budoucnosti čeká Českou republiku řešení otázky nadzvukového letectva, tanků, a dotáhnout je třeba přezbrojení 7. brigády novými BVP. Český obranný průmysl je třeba zapojovat v nejvyšší možné míře.

video: youtube

Během IDETu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu vytvořila prostor pro start-upy, začínající firmy, které tak získaly příležitost potenciálním partnerům představit své nápady a své produkty. Jiří Hynek ocenil rozsah a kvalitu prezentace firem českého obranného průmyslu, ale i významnou zahraniční přítomnost. A zdůraznil roli IDETu jako příležitost pro osobní setkávání partnerů po těžkém období, kdy byla tato možnost velmi omezena. Je to důležité pro podporu exportních schopností domácího průmyslu, který je nejlevnějším prostředkem udržení jeho výrobních kapacit - nejen, ale zejména pro období krize.

"Obranný průmysl zaměstává 20 tisíc lidí, jeden pracovník generuje práci pro tři až čtyři pracovníky u subdodavatelů a 90 % produkce obranného průmyslu exportujeme. Jsme tedy významným přispěvatelem státního rozpočtu," říká v rozhovoru mj. Jiří Hynek.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.