Nový stealth bombardér B-21 Raider. Co o něm víme?

Nový stealth bombardér B-21 Raider. Co o něm víme?
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: B-21 raider
08 / 12 / 2018, 10:00

Northrop Grumman B-21 Raider je americký stealth bombardér, který má nahradit stávající stroje Rockwell B-1 Lancer a Boeing B-52 Stratofortress.

B-21 Raider je projektem, od něhož si USAF slibuje opravdu mnoho. Nový stroj má nahradit ve službě stávající bombardéry Boeing B-52 Stratofortress a Rockwell B-1 Lancer. I když u B-52 se hovoří o tom, že by měly být osazeny laserovými zbraněmi, aby se jim prodloužila životnost, na každý pád bude i tento legendární americký bombardér časem určitě nahrazen.

                                    

psali jsme: USAF může podstatně navýšit počty objednaných bombardérů B-21

Na projektu nového stealth bombardéru B-21 Raider se pracuje od roku 2014. Zakázku na konstrukci bombardéru vyhrála společnost Northrop Grumman. Co tedy zatím o dlouho očekávaném stroji víme? Bezocasý stroj připomíná svým tvarem bombardér B-2 Spirit, jichž má USAF k dispozici 20, a který byl zařazen do služby v roce 1997. B-21 by měl být zhruba i stejně velký jako B-2. B-21 má být podle propozicí těžkým bombardérem, který bude schopn nést jak konvenční, tak jaderné zbraně.

                 B-21

Co se týče zbraňových systémů, má se jednat skutečně o smrtící arzenál. Konstruktéři osadí nový bombardér těmi nejmodernějšími zbraněmi. V prvé řadě má nést B-21 ,,gravitační" taktickou jadernou bombu B61-12. Ty mají tvořit arzenál USAF již do roku 2020. Dále pak B61-12 doplní rovněž naváděné stealth jaderné rakety nové generace (Long-Range Stand-Off - LRSO). Právě tyto rakety mají sloužit k ,,vyčištění", respektive průniku silně bráněných území. z konvenčních zbraní pak bude bombardér používat řízené střely AGM-158 JASSM s rozšířeným doletem.

                                   

Projekt počítá s tím, že B-21 bude víceučelovým strojem, a tak by mohl zastat roli jak klasického strategického bombardéru se schopností stealth, tak záchytného stíhače, a rovněž by mohl být použit i ke sběru informací a řízení boje. Je zřejmě, že pro svůj tvar bude B-21 operovat ve velkých výškách, aby mohl odrážet radarové vlny.

psali jsme: Jak bude vypadat čínský stealth bombardér?

Pokud hovoříme o pohonné jednotce bombardéru, mohl by být osazen stejnými motory, jaké používá F-35, tedy Pratt & Whitney F135. Ostatně o tom již bylo informováno v roce 2016. Téměř jisté je, že nový stealth bombardér bude čtyřmotorový.

USAF by chtěla koupit 100 těchto bombardérů, ale podle některých zdrojů to má být až 145.

psali jsme: Nejdražší bombardér na světě B-2 má kořeny v druhé světové válce

,,Přílet" nového bombardéru se pak očekává již v roce 2020, v roce 2030 by měl B-21 dosáhnout počáteční operační způsobilosti.

 


Zdroj: nationalinterest.org

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace