Již zítra začínají Dny NATO 2023 - předvede se například Leopard 2A7

Již zítra začínají Dny NATO 2023 - předvede se například Leopard 2A7
Autor fotografie: KMW|Popisek: Leopard 2A7+
15 / 09 / 2023, 17:30

Rok se s rokem sešel a na Letišti Leoše Janáčka Ostrava již zítra začne tradiční dvoudenní akce Dny NATO 2023. Jejich hvězdou bude hlavní bojový tank Leopard 2 vyráběný mnichovskou společností KMW, o jehož pořízení do výzbroje AČR vyjednává Ministerstvo obrany.

Zítra začíná další ročník Dnů NATO 2023, které budou trvat do neděle. Návštěvníci budou moci mít možnost zhlédnout novinky ze světa pozemní i letecké techniky, ale také výzbroj, která již tvoří pevnou součást armády.

Hlavní program, který se odehrává na Letišti Leoše Janáčka Ostrava, se skládá z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů.

Nikde jinde přitom není možné na jediném místě zhlédnout špičkové umění a techniku nejenom již zmíněných vojáků, hasičů a policistů, ale také celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů. Každým rokem se snaží organizátoři návštěvníkům akce nabídnout něco výjimečného. Součástí akce v rámci doprovodného programu jsou však také besedy, filmové projekce a semináře.

Na místo se sjedou zástupci 19 států, nebudou samozřejmě chybět ani tuzemští výrobci, kteří si připravili pro tento ročník mnoho zajímavých novinek. Například Holding Czechoslovak Group a její společnosti přivezou na ukázku řadu vojenských těžkých automobilů Tatra Force, návštěvníci budou moci vidět rovněž vojenské valníkové verze s podvozky v provedení 4x4, 6x6 i 8x8 s různými motory a variantami kabin. Divák nebude ochuzen ani o obrněné vozidlo TITUS z dílny společnosti Tatra Defence Vehicle TDV, a také vojenský automobil Tatra Phoenix 8x8, který bude na Dnech NATO vystavovat Tatra Trucks.

Společnost KMW, hlavní partner Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR, bude opět na letišti v Mošnově. Z její produkce bude k vidění tank Leopard 2A7V německého Bundeswehru. Vláda 24. května pověřila ministryni obrany Janu Černochovou jednáním o možnosti připojit se k nákupu tanků Leopard v nové verzi 2A8, který plánuje Spolková republika Německo - s výstupem z jednání má MO seznámit vládu do konce roku. Návštěvníci NATO Days se budou moci na vlastní oči přesvědčit o schopnostech a kvalitách Leopardu 2 - a to v přímém srovnání s paralelně manévrujícím tankem T-72M4CZ.

doplněno video: youtube

Na rozlehlé letišťní ploše budou moci zájemci vidět poprvé vrtulníky AH-1Z a UH-1Y od americké společnosti Bell v českých barvách. Lákadel však bude na místě jistě více.

Zdroj: redakce, natodays.cz

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.