Arzenál páté nejsilnější armády světa proti Kimovi. Co může Jižní Korea nabídnout Ukrajině?

Arzenál páté nejsilnější armády světa proti Kimovi. Co může Jižní Korea nabídnout Ukrajině?
Autor fotografie: Redakce SM|Popisek: Samohybná houfnice Chunmoo
21 / 06 / 2024, 09:45

Bratříčkování Vladimira Putina a Kim Čong-una by se Rusku nemuselo vyplatit. Zdá se, že Soulu dochází trpělivost a zvažuje poskytnutí vojenské pomoci Kyjevu. Nutno podotknout, že se jedná o vojenskou velmoc.

Jižní Korea se doposud vyhýbala účasti v konfliktu na Ukrajině. Jenže proklamované vřelé vztahy asi nejhorší diktatury na planetě a zavilého nepřítele Soulu v podobě Kim Čong-una a ruského diktátora Vladimira Putina situaci mění. Severní Korea již od roku 2023 poskytuje Kremlu významnou pomoc v podobě raket a dělostřelecké munice. Na komedii o lásce mezi oběma diktaturami nic nemění ani to, že značná část severokorejského vybavení je poruchová a vysoce nepřesná. Trapnost se dostala už dokonce tak daleko, že se uvažuje o účasti severokorejského týmu v ruské KHL. Opravdu tristní. 

Jižní Korea má Kima plné zuby

 

Jižní Korea je se svým severním sousedem nadále ve válečném stavu. V roce 1953 bylo mezi oběma zeměmi uzavřeno pouze příměří a to jen díky tomu, že zemřel Stalin, který ho nechtěl. Důsledkem je permanentní napětí na poloostrově, které dynastie Kimů s oblibou pravidelně eskaluje. Soul musí být připravený na konflikt se zemí, která má ohromné množství dělostřelectva a dokázala by během chvíle masivně ostřelovat velkou část jeho území. Armáda je proto v žebříčku důležitosti velmi vysoko a zbrojní průmysl také. V neposlední řadě je podstatná také úzká vojenská spolupráce s USA, o čem svědčí skutečnost, že Jihokorejci disponují například F-35

WPtech tvrdí, že Jižní Korea má pátou nejsilnější armádu na světě. Z toho celkem jednoduše vyplývá, že bude mít Ukrajině co nabídnout. Soul přirozeně odsoudil středeční dohodu mezi Severní Koreou a Ruskem o vzájemné okamžité vojenské pomoci. Logicky se cítí ohrožený a současnou humanitární pomoc Ukrajině může rychle změnit na vojenskou. Už teď uvalí další omezení na některé ruské lodě, organizace a transfer zbraní mezi oběma “přátelskými” zeměmi. Pojďme se tedy podívat, co Jihokorejci teoreticky mohou napadené zemi nabídnout. Není toho málo. 

Zbraně Soulu pro Ukrajinu

 

V souvislosti s Jižní Koreou se aktuálně nejvíce hovoří o MBT K2 Black Panther, samohybné houfnici K9 Thunder a salvovém raketometu K239 Chunmoo, jenž má velmi podobné parametry jako americký HIMARS. Jedná se o velmi moderní systémy, které ve velkém nakupuje Polsko a posledním úspěchem Soulu je prodej K9 Rumunsku. Korejci se snaží proniknout na globální trhy a zjevně se jim to daří. Je ovšem vysoce nepravděpodobné, že by tyto systémy poskytly Ukrajině. Jedná se prakticky pořád o novinky a riziko, že by padly do ruských rukou a tím pádem Kimovi, je příliš velké. 

K2EX Black Panther na Eurosatory 2024

Jižní Korea má především velké množství 155mm munice do samohybných houfnic, které Ukrajina používá a má jí obrovskou spotřebu. Ráže je standardem NATO a Ukrajinci ji potřebují do Caesarů, PzH 2000, Archerů a třeba přicházejících RCH 155. Kyjev velmi potřebuje protivzdušnou obranu a zde se nabízí celá řada starších systémů jako MANPADS KP-SAM Chiron, která je přenosnou protivzdušnou střelou domácí výroby používána v jihokorejské armádě od roku 2005. Má infračervené navádění a systém IFF, tedy identifikaci nepřítele. Má 90% úspěšnost zásahu, dostřel je sedm kilometrů a dostup čtyři kilometry. Speciální hlavice má přes 700 wolframových kuliček a je proto ideální proti UAV.   

Ukrajincům by se také hodil americký systém protivzdušné obrany M163 VADS. Jedná se o samohybný pásový prostředek na platformě M113A1 z roku 1968. Má rotační 20mm kanón M168 General Dynamics s rychlostí palby až 3 000 ran za minutu. Učinný dostřel stroje je 1 800 metrů a má tedy pouze optické navádění, ale opět je proti UAV velmi dobrá zbraň. Munice M246/A1 je autodestrukční a tedy ideální na vzdušné síly protivníka. V úvahu by přicházel i víceúčelový tažený švédský kanón Bofors 40 mm L/70. Opět se jedná o zbraň PVO z roku 1952. Upravená verze se aktuálně použila na novince Tridon Mk2. Nejedná se tedy o žádný šrot. 

Korejci také vlastní americké Patrioty, ke kterým asi není třeba nic dodávat. Jejich úspěchy na Ukrajině jsou známé. Jinak má Jižní Korea k dispozici starší tanky K1, K1A2 a M48 Patton. Jakákoli z výše uvedených zbraní by byla vítanou pomocí pro bránící se Ukrajinu a Soul má ve skladech velké zásoby stejně jako Severní Korea, protože musí být připravený na případný konflikt se svým sousedem. Kladné rozhodnutí Jihokorejců o participaci na vojenské pomoci Kyjevu by mohlo mít velký vliv pro napadenou zemi.  


 

Tagy článku