Jižní Korea odhalila montáž prvního prototypu nového letounu KF-X

Jižní Korea odhalila montáž prvního prototypu nového letounu KF-X
Autor: Korean Aerospace Industries|Popisek: Model letounu KF-X
07 / 09 / 2020, 13:00

Jižní Korea ukázala první fotografie z montáže letounu 4.5 generace KAI KF-X, jež má představovat jakousi jihokorejskou obdobu amerického stroje F-35.

Vývoj letounu KF-X, která má mít obdobné vlastnosti jako americký stíhač F-35, má na starosti společnost Korea Aerospace Industries (KAI). Podle nově zveřejněných fotografií ze smontování prvního prototypu letounu je zřejmé, že práce na stroji značně pokročily.

Současně byla publikována informace, že prototyp má být hotov v polovině příštího roku, kdy má dojít k roll-outu. Celkem vznikne 6 prototypů KF-X. První let pak podle harmonogramu proběhne v roce 2022. I když je letoun konstruován jako stroj 4.5 generace, v budoucnu se počítá s tím, že dojde k jeho konverzi ve stroj 5. generace.

Představou jihokorejské vlády je v dlouhodobé perspektivě pořízení 120 letounů KF-X, které položí silný základ technologicky vyspělejšímu letectvu. Druhým faktorem při pořizování nového letounu je bezesporu nepředvídatelný režim v KLDR a rozpínavá Čína. 

KF-X má být vybaven moderními zbraňovými systémy. Pokud se na ně zaměříme, tak již víme, že minulý rok se firma KAI domluvila se zbrojovkou MBDA na integraci střely Meteor do jihokorejského letounu. Raketa Meteor, která bude také součástí výzbroje stíhače Gripen E, je schopná zasáhnout cíl na vzdálenost 120 km. Kromě střely Meteor mají být integrální součástí výzbroje rovněž rakety AIM-9 Sidewinder, IRIS-T a AIM-120 AMRAAM. Elektronika KF-X má být potom špičková.

Počítá se i s instalací radarové technologie AESA. KF-X má pohánět dvojice motorů Hanwha Techwin General Electric, letoun má být rychlejší než F-35, kdy předpokládaná rychlost KF-X má činit 1,81 Mach, přičemž u amerického letounu je ,,jen" 1,6 Mach (a více).

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace