Jižní Korea postaví lehkou letadlovou loď pro 16 letounů F-35B

Jižní Korea postaví lehkou letadlovou loď pro 16 letounů F-35B
Popisek: vrtulníková výsadková loď Dokdo
06 / 08 / 2019, 14:30

Jižní Korea chce postavit lehkou letadlovou loď o výtlaku 30 000 tun, z níž by mohly být provozovány letouny F-35B.

Projekt bude mít za cíl vybudovat lehkou letadlovou loď o výtlaku 30 000 tun, a ze které by mohly startova letouny F-35B se schopností krátkého startu a kolmým přistáním (STOVL). Jižní Korea se rozhodla tímto projektem reagovat především na bezpečnostní hrozbu z KLDR, i na Čínu, která investuje do stavby nových letadlových lodí velké finanční investice, ale také na Japonsko, které chce k nelibosti Číny přestavět jeden či oba vrtulníkové torpédoborce Izumo na letadlové lodě, aby z nich mohly startovat letouny F-35B.

Co zatím o projektu víme? Nová loď tak bude jihokorejskm největším plavidlem, která bude skoro 1,5krát větší než již existující vrtulníkové výsadkové lodě třídy Dokdo, které mají zhruba poloviční výtlak než plánovaná lehká letadlová loď. Délka nového plavidla bude činit zhruba 250 m, což je o něco více než například vrtulníkové torpédoborce třídy Izumo. Lehká letadlová loď bude navržena k tomu, aby z ní mohlo operovat 16 letounů F-35B, pojme až 3 000 námořníků a 20 vrtulníků.

Jižní Korea je jedním ze zahraničních zákazníků amerických letounů 5. generace F-35. V roce 2014 si objednala 40 těchto strojů, přičemž 10 má být dodáno tento rok a zbývající pak před koncem roku 2021. Jižní Korea ještě počítá s objednávkou dalších 20 letounů F-35B.

 

Zdroj: naval-technology.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace