foto: Simta, CC BY-SA 3.0/K2 Black Panther
Polská vláda ve středu signovala jeden z největších zbrojních nákupů v historii armády. Od Jižní Koreje Polsko nakoupí tanky K2 Black Panther, samohybné houfnice K9 a také bitevní letouny FA-50. Modernizace polské armády tak vstoupila do další fáze.
Jde bezpochyby o jeden z největších polských armádních nákupů, který realizovala tamní vláda. Polsko nakupuje z Jižní Koreje 180 tanků K2 Black Panther, 670 samohybných houfnic K9 a rovněž 48 bitevníků FA-50. Pro Polsko se zároveň jedná v rámci dlouhodobější modernizace ozbrojených sil o další masivní investici do vlastní obrany. Hlavním důvodem mohou být náklady a také přenos technologií.
Psali jsme
Polsko chce systematicky posilovat také své raketové kapacity, má aktuálně zájem o zhruba 500 systémů M142 HIMARS.
Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak zdůraznil, že při nákupu byl zohledněn válečný konflikt na Ukrajině, který začal 24. února tohoto roku. ,,Tyto nákupy jsou velmi důležité, přihlédneme-li k situaci, kterou řešíme za naší východní hranicí," prohlásil při podpisu kontraktů polský ministr obrany. Błaszczak dále řekl, že ve středu Polsko podepsalo smlouvy, které jsou první etapou spolupráce mezi oběma zeměmi, a spolupráce otevírá zajímavé možnosti i pro korejský zbrojní průmysl. Spolupráce s Jižní Koreou tak má nabýt strategického charakteru.
Jako nejdůležitější ze zmíněných položek se nepochybně jeví tanky K2 Black Panther (v polské verzi K2PL), kterých má dorazit do Polska v první fázi 180 kusů, ve druhé potom až 800. K této akvizici byla již cesta nastoupena dříve. Na červnovém mezinárodním obranném veletrhu Eurosatory 2022 bylo podepsáno memorandum porozumění mezi polským koncernem PGZ a jihokorejskou firmou Hyundai Rotem jako další krok směřující k výrobě tanku K2PL pro polskou armádu.
Psali jsme
Nový americký cvičný letoun T-7A Red Hawk má za sebou slavnostní roll-out, který se uskutečnil v St Louis ve státě Missouri.
Hyundai Rotem představila model K2PL na tradičním mezinárodním obranném veletrhu MSPO v Polsku před dvěma lety. Jihokorejci dali již před časem najevo, že je možný přesun výrobních technologií právě do Polska, čímž nepochybně přispěli k tomu, že se Polsko rozhodlo tanky pořídit. Pokud hovoříme o posílení tankových kapacit, ty budou velmi výrazné. Po druhou akviziční fázi, kdy bude mít Polsko k dispozici zhruba 1000 těchto tanků, k tomu musíme připočíst i 250 amerických tanků M1A2 Abrams SEPv3. Jinými slovy to z Polska nepochybně v budoucnu udělá v rámci Evropy ,,tankového premianta".
Psali jsme
Informace o polském nákupu amerických tanků Abrams (v poslední verzi M1A2 SEPv3) zasluhuje pozornost nejen v kontextu stále intenzivnějšího napětí...
Jestliže hovoříme o samohybných houfnicích K9, Varšava počítá s tím, že první várka by měla být dodána ještě v tomto roce. Celkem Polsko dostane v dlouhodobějším horizontu 670 houfnic. V současné době jsou jihokorejské houfnice v kurzu. Jižní Korea a Egypt podepsaly kontrakt na dodávku houfnic K9 Thunder od výrobce Hanwha v hodnotě přibližně 1,7 miliardy dolarů. Jihokorejská a egyptská vláda signovaly kontrakt na dodávku samohybných houfnic K9, podpůrných vozidel a dalšího přidruženého vybavení za zhruba 1,7 miliardy dolarů.
Zajímavé je v této souvislosti upozornit na skutečnost, že Polsko, které vyrábí vlastní houfnice KRAB s ráží 155 mm NATO a poskytlo je Ukrajině, chce nakoupit houfnice z Jižní Koreje. Jediným logickým důvodem se jeví totální přenos technologií a možná i tak trochu dumpingová cena, aby Korea rozšířila své kapacity na evropském trhu. Polsko nevyrábí tanky, respektive modernizovalo T-72 na model T-91 TWARDY, ale používá i Leoprady od společnosti Rheinmetall. má objednány tanky M1A2 Abrams SEPv3 z USA a teď chce i K2 z Koreje. Možná trochu nekoncepční a logisticky náročné řešení.
Co se týče jiné položky v celkovém výčtu, Polsko nemodernizuje pouze pozemní síly s důrazem na tankovou flotilu, ale také vzdušné. Varšavě má být dodáno 48 bitevních letounů FA-50. FA-50 má oproti T-50 zdokonalenou avioniku a vybavením kokpitu, upravený drak, objemnější palivové nádrže a je schopna nést širší spektrum podvěšené výzbroje.
Psali jsme
Čína může slavit další úspěch. Na vodu spustila třetí letadlovou loď pojmenovanou Fu-ťien (,,typ 003”), která je skoro stejně velká jako její americké...
A můžeme jít dále: Kromě shora jmenovaných položek Polsko pořizuje také víceúčelové vrtulníky AW149 (ne z Jižní Koreje, ale z Itálie) v hodnotě 1,1 miliardy eur. Stroje si v roce 2019 mimo jiné objednal Egypt, který projevil zájem o 24 vrtulníků s opcí na dalších 10, nebo Thajsko. Polsko tak bude dalším provozovatelem vrtulníků v rámci komplexní modernizace letectva. V současné době provozuje Polsko přes 40 dopravních vrtulníků sovětské provenience Mil Mi-2 a také 27 strojů Mi-8/17.
Zmíněný nákup jihokorejského vojenského materiálu tedy představuje pro polské ozbrojené síly další důležitý milník v dlouhodobé snaze modernizovat armádu. Tento proces je zatím soudě podle dosažených výsledků zatím úspěšný a Polsko neváhá investovat mnohamiliardové částky za nákup vojenského materiálu, který v armádě vydrží mnoho let. A ještě jedna poznámka na závěr: Polsko může touto velkou akvizicí tlačit v budoucnu na USA ke snížení cen za dodání vojenského materiálu.
Zdroj: Defence Blog, Defence 24
Tagy