Jižní Korea ,,vyzbrojuje" Polsko: Varšava pořizuje tanky K2 Black Panther, samohybné houfnice K9 a bitevní letouny FA-50

Jižní Korea ,,vyzbrojuje&quote; Polsko: Varšava pořizuje tanky K2 Black Panther, samohybné houfnice K9 a bitevní letouny FA-50
Autor fotografie: Simta, CC BY-SA 3.0|Popisek: K2 Black Panther
28 / 07 / 2022, 11:00

Polská vláda ve středu signovala jeden z největších zbrojních nákupů v historii armády. Od Jižní Koreje Polsko nakoupí tanky K2 Black Panther, samohybné houfnice K9 a také bitevní letouny FA-50. Modernizace polské armády tak vstoupila do další fáze.

Jde bezpochyby o jeden z největších polských armádních nákupů, který realizovala tamní vláda. Polsko nakupuje z Jižní Koreje 180 tanků K2 Black Panther, 670 samohybných houfnic K9 a rovněž 48 bitevníků FA-50. Pro Polsko se zároveň jedná v rámci dlouhodobější modernizace ozbrojených sil o další masivní investici do vlastní obrany. Hlavním důvodem mohou být náklady a také přenos technologií.

Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak zdůraznil, že při nákupu byl zohledněn válečný konflikt na Ukrajině, který začal 24. února tohoto roku. ,,Tyto nákupy jsou velmi důležité, přihlédneme-li k situaci, kterou řešíme za naší východní hranicí," prohlásil při podpisu kontraktů polský ministr obrany. Błaszczak dále řekl, že ve středu Polsko podepsalo smlouvy, které jsou první etapou spolupráce mezi oběma zeměmi, a spolupráce otevírá zajímavé možnosti i pro korejský zbrojní průmysl. Spolupráce s Jižní Koreou tak má nabýt strategického charakteru.

Jako nejdůležitější ze zmíněných položek se nepochybně jeví tanky K2 Black Panther (v polské verzi K2PL), kterých má dorazit do Polska v první fázi 180 kusů, ve druhé potom až 800. K této akvizici byla již cesta nastoupena dříve. Na červnovém mezinárodním obranném veletrhu Eurosatory 2022 bylo podepsáno memorandum porozumění mezi polským koncernem PGZ a jihokorejskou firmou Hyundai Rotem jako další krok směřující k výrobě tanku K2PL pro polskou armádu.

Hyundai Rotem představila model K2PL na tradičním mezinárodním obranném veletrhu MSPO v Polsku před dvěma lety. Jihokorejci dali již před časem najevo, že je možný přesun výrobních technologií právě do Polska, čímž nepochybně přispěli k tomu, že se Polsko rozhodlo tanky pořídit. Pokud hovoříme o posílení tankových kapacit, ty budou velmi výrazné. Po druhou akviziční fázi, kdy bude mít Polsko k dispozici zhruba 1000 těchto tanků, k tomu musíme připočíst i 250 amerických tanků M1A2 Abrams SEPv3. Jinými slovy to z Polska nepochybně v budoucnu udělá v rámci Evropy ,,tankového premianta".

Jestliže hovoříme o samohybných houfnicích K9, Varšava počítá s tím, že první várka by měla být dodána ještě v tomto roce. Celkem Polsko dostane v dlouhodobějším horizontu 670 houfnic. V současné době jsou jihokorejské houfnice v kurzu. Jižní Korea a Egypt podepsaly kontrakt na dodávku houfnic K9 Thunder od výrobce Hanwha v hodnotě přibližně 1,7 miliardy dolarů. Jihokorejská a egyptská vláda signovaly kontrakt na dodávku samohybných houfnic K9, podpůrných vozidel a dalšího přidruženého vybavení za zhruba 1,7 miliardy dolarů.

Zajímavé je v této souvislosti upozornit na skutečnost, že Polsko, které vyrábí vlastní houfnice KRAB s ráží 155 mm NATO a poskytlo je Ukrajině, chce nakoupit houfnice z Jižní Koreje. Jediným logickým důvodem se jeví totální přenos technologií a možná i tak trochu dumpingová cena, aby Korea rozšířila své kapacity na evropském trhu. Polsko nevyrábí tanky, respektive modernizovalo T-72 na model T-91 TWARDY, ale používá i Leoprady od společnosti Rheinmetall. má objednány tanky M1A2 Abrams SEPv3 z USA a teď chce i K2 z Koreje. Možná trochu nekoncepční a logisticky náročné řešení.

Co se týče jiné položky v celkovém výčtu, Polsko nemodernizuje pouze pozemní síly s důrazem na tankovou flotilu, ale také vzdušné. Varšavě má být dodáno 48 bitevních letounů FA-50. FA-50 má oproti T-50 zdokonalenou avioniku a vybavením kokpitu, upravený drak, objemnější palivové nádrže a je schopna nést širší spektrum podvěšené výzbroje.

A můžeme jít dále: Kromě shora jmenovaných položek Polsko pořizuje také víceúčelové vrtulníky AW149 (ne z Jižní Koreje, ale z Itálie) v hodnotě 1,1 miliardy eur. Stroje si v roce 2019 mimo jiné objednal Egypt, který projevil zájem o 24 vrtulníků s opcí na dalších 10, nebo Thajsko. Polsko tak bude dalším provozovatelem vrtulníků v rámci komplexní modernizace letectva. V současné době provozuje Polsko přes 40 dopravních vrtulníků sovětské provenience Mil Mi-2 a také 27 strojů Mi-8/17.

Zmíněný nákup jihokorejského vojenského materiálu tedy představuje pro polské ozbrojené síly další důležitý milník v dlouhodobé snaze modernizovat armádu. Tento proces je zatím soudě podle dosažených výsledků zatím úspěšný a Polsko neváhá investovat mnohamiliardové částky za nákup vojenského materiálu, který v armádě vydrží mnoho let. A ještě jedna poznámka na závěr: Polsko může touto velkou akvizicí tlačit v budoucnu na USA ke snížení cen za dodání vojenského materiálu.

Zdroj: Defence Blog, Defence 24Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.