Jižní Korea zvažuje vybudování jaderných ponorek na odstrašení Ruska, Číny a KLDR

Jižní Korea zvažuje vybudování jaderných ponorek na odstrašení Ruska, Číny a KLDR
Autor: flickr.com (public domain)
14 / 10 / 2019, 09:00

Jihokorejští představitelé námořnictva v oficiálním prohlášení uvedli, že byla složena operační skupina, která se bude zabývat potenciální stavbou dvou jaderných ponorek. Ty by sloužily k odstrašení ,,jaderných" sousedů Jižní Koreje a zachování rovnováhy v regionu severovýchodní Asie.

Server navyrecognition.com přinesl informaci, že Jižní Korea zvažuje postavení jaderných ponorek jednak k odstrašení Číny, Ruska a KLDR, a dále ke zvýšení svých obranných námořních kapacit. ,,V souvislosti s dlouhodobou perspektivou vlastnit jaderné ponorky byla ustavena operační skupina," uvedlo jihokorejské námořnictvo ve svém prohlášení. Po odstrašujícím prostředku v podobě jaderných ponorek navíc volají i někteří jihokorejští zákonodárci.

Server navyrecognition.com uvedl, že by představitelé armády mohli tlačit na to, aby v rámci projektu na vývoj vlastní ponorky o výtlaku 3 000 tun byla tato ponorka postavena ne jako diesel-elektrická, ale právě jaderná.

Jižní Korea si pohrávala s myšlenkou postavit jaderné ponorky již v roce 2003 jako součást dlouhodobého neveřejného vojenského programu, ale o rok později byl projekt pozastaven poté, co prosákly do médií informace o něm. V situaci, kdy je Jižní Korea obklopena Čínou, Ruskem a KLDR, které mají jaderné kapacity, se Jižní Korea rozhodla znovu k projektu vrátit.

Lehká letadlová loď o výtlaku 30 000 tun

Jižní Korea chce rovněž posílit své námořní kapacity projektem, který má za cíl za cíl vybudovat lehkou letadlovou loď o výtlaku 30 000 tun, a ze které by mohly startova letouny F-35B se schopností krátkého startu a kolmým přistáním (STOVL). Jižní Korea se rozhodla tímto projektem reagovat především na již zmíněnou bezpečnostní hrozbu z KLDR, i na Čínu, která investuje do stavby nových letadlových lodí velké finanční investice, ale také na Japonsko, které chce k nelibosti Číny přestavět jeden či oba vrtulníkové torpédoborce Izumo na letadlové lodě, aby z nich mohly startovat letouny F-35B.

 


Zdroj: navyrecognition.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace