Jižní Korea zvažuje vybudování jaderných ponorek na odstrašení Ruska, Číny a KLDR

Jižní Korea zvažuje vybudování jaderných ponorek na odstrašení Ruska, Číny a KLDR
Autor fotografie: flickr.com (public domain)
14 / 10 / 2019, 09:00

Jihokorejští představitelé námořnictva v oficiálním prohlášení uvedli, že byla složena operační skupina, která se bude zabývat potenciální stavbou dvou jaderných ponorek. Ty by sloužily k odstrašení ,,jaderných" sousedů Jižní Koreje a zachování rovnováhy v regionu severovýchodní Asie.

Server navyrecognition.com přinesl informaci, že Jižní Korea zvažuje postavení jaderných ponorek jednak k odstrašení Číny, Ruska a KLDR, a dále ke zvýšení svých obranných námořních kapacit. ,,V souvislosti s dlouhodobou perspektivou vlastnit jaderné ponorky byla ustavena operační skupina," uvedlo jihokorejské námořnictvo ve svém prohlášení. Po odstrašujícím prostředku v podobě jaderných ponorek navíc volají i někteří jihokorejští zákonodárci.

Server navyrecognition.com uvedl, že by představitelé armády mohli tlačit na to, aby v rámci projektu na vývoj vlastní ponorky o výtlaku 3 000 tun byla tato ponorka postavena ne jako diesel-elektrická, ale právě jaderná.

Jižní Korea si pohrávala s myšlenkou postavit jaderné ponorky již v roce 2003 jako součást dlouhodobého neveřejného vojenského programu, ale o rok později byl projekt pozastaven poté, co prosákly do médií informace o něm. V situaci, kdy je Jižní Korea obklopena Čínou, Ruskem a KLDR, které mají jaderné kapacity, se Jižní Korea rozhodla znovu k projektu vrátit.

Lehká letadlová loď o výtlaku 30 000 tun

Jižní Korea chce rovněž posílit své námořní kapacity projektem, který má za cíl za cíl vybudovat lehkou letadlovou loď o výtlaku 30 000 tun, a ze které by mohly startova letouny F-35B se schopností krátkého startu a kolmým přistáním (STOVL). Jižní Korea se rozhodla tímto projektem reagovat především na již zmíněnou bezpečnostní hrozbu z KLDR, i na Čínu, která investuje do stavby nových letadlových lodí velké finanční investice, ale také na Japonsko, které chce k nelibosti Číny přestavět jeden či oba vrtulníkové torpédoborce Izumo na letadlové lodě, aby z nich mohly startovat letouny F-35B.

 


Zdroj: navyrecognition.com

Tagy článku