Autor fotografie: The U.S. National Archives / Picryl|Popisek: Dvě stíhačky F-16 (ilustrační foto)
Kromě britských a amerických systémů PVO se během víkendového útoku Íránu na Izrael podařilo také stíhačkám F-16 jordánského letectva zneškodnit hned několik desítek dronů. Podle izraelského letectva však nebyla pomoc s likvidací dronů jedinou zásluhou Jordánska.
Jordánská armáda na základě informací Izraelců a dalších spojenců o možné blížící se hrozbě íránského útoku v regionu v sobotu 13. dubna uvedla do režimu pohotovosti své radarové systémy, které následně monitorovaly možné vzdušné nebezpečí přicházející ze Sýrie nebo Iráku. Současně s tím také Jordánsko dočasně uzavřelo svůj vzdušný prostor pro veškeré přilétající, odlétající, ale také pouze prolétající stroje. Kromě toho království také vyhlásilo stav pohotovosti a podobně jako Izrael oznámilo svým občanům, že mají jordánské bezpečnostní složky situaci plně pod kontrolou.
Pro likvidaci íránských dronů, které se nakonec v průběhu noci z 13. na 14. dubna objevily v jordánském vzdušném prostoru, využilo království své stíhačky F-16. Podle jordánských, ale také izraelských zpráv byly letouny údajně schopné zneškodnit hned několik desítek dronů. Letadla však nebyly zdaleka jedinou pomocí Jordánského království svému západnímu sousedovi. Podle izraelského letectva totiž na základě pokynů americké armády izraelští a jordánští piloti letounů ve vzdušném prostoru nad Jordánskem v tuto noc prováděli koordinovaný útok proti íránským vzdušným hrozbám. Tato skutečnost je tak historickým milníkem první vojenské spolupráce obou zemí, kdy Jordánsko a Izrael vedle sebe bojovali proti společnému nepříteli.
Jordánské F-16 Peace Falcon znamením míru
Prvních 42 kusů letounů F-16 objednalo Jordánské království již v první polovině 90. let minulého století nedlouho po uzavření mírové dohody s Izraelem. Na základě přímluvy Izraele byla v roce 1996 podepsána mezi královstvím a USA dohoda o jordánském pronájmu 16 kusů stíhaček F-16. Třináct z těchto letounů, u kterých bylo nalétáno více než 75% hodin z jejich celkové životnosti, bylo dokonce Jordánsku pronajato bezplatně. Součástí tohoto programu, označovaného jako Peace Falcon (Sokol míru), v celkové výši 4,5 milionů dolarů (asi 106 milionů Kč) byl také výcvik posádky, modernizace strojů a zvýšení jejich letových hodin na dvojnásobek.
V několika následujících letech se Jordánsku podařilo odkoupit starší verze letounů F-16 nejen od Spojených států, ale také od holandského a belgického letectva. Podle zprávy britského Mezinárodního institutu pro strategická studia s názvem The Military Balance 2023 v minulém roce disponovalo Jordánsko nejméně 33 letouny F-16 Fighting Falcon. V lednu 2024 navíc americká vláda potvrdila jordánský nákup 12 kusů nové varianty letounů F-16 Block 70, proto je téměř jisté, že se arzenál království brzy rozroste o nové stroje.
Koho nakonec F-16 bránily, aneb paradox palestinské populace
Primárním cílem jordánských stíhacích letounů F-16 Peace Falcon bylo v noci ze soboty na neděli ochránit obyvatele své vlastní země před vzdušnými hrozbami. Je proto poněkud paradoxním faktem, že podobně jako v Izraeli nezanedbatelnou část obyvatelstva Jordánska představují palestinští arabové nebo jejich potomci. Jedním z důvodu íránského útoku na Izrael, proklamovaného islámskou republikou, totiž nebyla pouze odplata Izraeli za útok na íránskou ambasádu v Damašku, ale právě osvobození palestinského obyvatelstva od izraelské okupace. Arabové žijící v Izraeli představují přibližně 20 % obyvatel země a ve velké většině se jedná o občany plnohodnotně participující na společnosti. Rozsáhlé systémy PVO Izraele tak ochraňují veškeré obyvatelstvo země bez rozdílu a také území Západního břehu Jordánu s většinovou palestinskou populací.
Přibližně ⅕ celkové současné populace Jordánska představují palestinští uprchlíci, avšak podle odhadů je poměr Palestinců, tedy arabů žijících na území Palestiny před vznikem Izraele, v rámci obyvatelstva země mnohem větší. Do království totiž po první arabsko-izraelské válce mezi roky 1948 a 1949 a také po šestidenní válce v roce 1967, kdy Jordánsko přišlo o území Západního břehu, odešlo velké množství arabského obyvatelstva žijícího v tehdejší Palestině. Tito lidé postupně splynuli s jordánskou populací především složenou z odlišných arabských a beduínských kmenů.
Z výše uvedených informací proto nezbývá než konstatovat, že pro hodnocení současné situace na Blízkém východě není možné přiklonit se pouze k jednomu z poskytnutých ideologických narativů. Dva státy, které byly po téměř 50 let zarytými nepřáteli, Izrael a Jordánsko, o minulém víkendu spojenými silami v koordinaci s Američany likvidovali íránské drony a další vzdušné hrozby a ochraňovali tak veškeré svoje obyvatelstvo. Izraelsko-jordánská kooperace proti společné hrozbě, radikálnímu islamismu na Blízkém východě, tak snad v budoucnu bude i nadále pokračovat.