Björn Bernhard – výhody BVP Puma od společnosti PSM (Future Forces Forum)

Björn Bernhard – výhody BVP Puma od společnosti PSM (Future Forces Forum)
24 / 10 / 2018, 19:00

Na veletrhu Future Forces Forum poskytl rozhovor Security Magazínu pan Björn Bernhard, výkonný ředitel společnosti PSM Projekt System & Management GmbH, která nabízí Armádě České republiky bojové vozidlo pěchoty PUMA. Navázal na rozhovor, který na téma tohoto vozidla poskytl během Dnů NATO v Ostravě generál Vollmer, a popsal přednosti Pumy, zmínil možnost nasadit vozidlo v zahraničních misích, podrobně popsal jeho ochranný systém, a ocenil možnost díky Future Forces Foru posílit kontakt s českou armádou, politiky a českým průmyslem, nejen protože konečnou montáž vozidla plánuje společnost provádět v České republice.

  • Dobrý den pane Bernharde, je mi velkou ctí přivítat Vás v Praze na FutureForcesForum. Ráda bych se vás zeptala: v rozhovoru s generálem pozemního vojska Vollmerem, on velmi oceňoval kvalitu Pumy, obzvláště pancéřování, kanón a schopnost spolupracovat s tankem Leopard. Jaké to je, slyšet takové uznání?

Ano, je velmi dobré slyšet takovouto chválu a samozřejmě mu plně rozumím, generálu Vollmerovi, protože BVP Puma bylo navrženo podle potřeb německého Bundeswehru, takže je velmi dobré vědět, že zákazníci byli spokojeni. Tudíž, Puma musí spolupracovat s nejmodernějšími bojovými tanky, to je jeden hlavní aspekt, na který jsme pyšní. A ten druhý, samozřejmě jelikož jsou to středně těžká vozidla a bojová hmotnost vozidla je 41 tun, takže je možné ho nasadit do zahraničí a použít ho například v mírových misích. Takže je to víceúčelové vozidlo a je dobře, že jsou na ně naši zákazníci pyšní.

Psali jsme: Bojové vozidlo pěchoty PUMA od PSM je podle Bundeswehru nejlépe chráněným BVP na světě

  • Slyšela jsem, že Puma má velmi zvláštní pancéřování. Můžete mi vysvětlit, jak ochranný systém Puma funguje?

Je to něco jako vícevrstvý ochranný systém. První a nejlepší ochrana, kterou můžete mít na bojovém vozidle, je vždycky to, že najdete nepřítele dříve než on vás, a samozřejmě zabránit mu, aby se pro vás nakonec stal hrozbou. Takže máme velmi dobrou optiku a velmi přesné hlavní dělo, které tvoří první ochrannou vrstvu a druhá je, že máme ochranný systém proti naváděným střelám, který je založen na odpalovači dýmových granátů, tj. multispektrální dýmový granát a rušič infračerveného záření, který chrání bojová vozidla pěchoty Puma proti protitankovým řízeným střelám. Potom máme ochranu proti ručním protitankovým granátometům tím, že máme reaktivní pancéřování na bocích vozidla a pasivní pancéřové pláty na stranách, dokonce i ve předu máme masivní pancéřovou ochranu, a i v zadní části máme pancéřování. Takže celé vozidlo je chráněné proti protitankovým granátometům, a samozřejmě máme ochranu proti minám, umístěnou pod vozidlem a samozřejmě masivní balistickou ochranu, která je rozložena v různých vrstvách oceli a ostatního materiálu a samozřejmě prostor, aby se střela nedostala do vozidla. A ještě k tomu je interiér vozidla navržen tak, že sedadla jsou upevněna na stropě vozidla, takže výbuch ze spodu nezasáhne a ani nezraní vojáky a také máme za cíl dálkové ovládání, takže pokud se nakonec střela dostane do vozu, nikdo tam už nebude. 

  • Byl to obchodní účel, nebo poptávka německého Bundeswehru mít takhle silně chráněné vozidlo?

Ze začátku to byla potřeba zákazníka z Německa. Zkontroloval trh bojových vozidel pěchoty a zjistil, že zde není žádné takové vozidlo v aktivní službě, které by mělo ochranu, kterou potřebuje, takže požádal o masivní ochranu a samozřejmě jsme začali s návrhem, ale co jsme zjistili bylo, že jsme mohli navrhnout vozidlo Puma s modulárním ochranným systémem, který znamená zadní ochranu, ochranu stropní části a také boční ochranu, která je modulární, takže ji můžete oddělat a opět přidělat podle potřeb různých zákazníků, například z České republiky.

Psali jsme: DNY NATO: Bundeswehr předvedl v Česku nejmodernější pozemní techniku

  • A moje poslední otázka, jak se vám FutureForcesForum líbí?

Ano, samozřejmě se mi tu líbí moc. Je pro nás velmi zajímavé a důležité být znovu v České republice. Byli jsme tu před měsícem v Ostravě a teď jsme opět zde na Future Forces Forum. Nejdůležitější pro nás je nejen kontakt s českou armádou a politiky, samozřejmě oni jsou naši zákazníci, ale také kontakt s českým průmyslem, protože plánujeme zvýšit počet českých dílů v bojovém vozidle pěchoty Puma, nejen pro český trh ale také pro německý, nebo jakýkoli třetí, a také bychom chtěli najít partnera pro spolupráci na údržbě a konečné montáži vozidel Puma, protože tohle chceme dělat v České republice. Německý Bundeswehr přemýšlí o další pobočce Pumy, dvě montážní linky, které máme v Německu, nemusí být dostačující, takže přemýšlíme o třetí někde v Evropské Unii, tak proč ne zrovna v České republice? 

  • Doufejme, tohle je pro nás velmi dobrá zpráva. Děkuji za rozhovor a užijte si zbytek pobytu s FutureForcesForum.

Děkuji, rád jsem Vás opět viděl.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace