Jsme vám schopni prodat náš letoun Su-57, má to ale ,,jeden háček", vzkazuje Rusko Turecku

Jsme vám schopni prodat náš letoun Su-57, má to ale ,,jeden háček&quote;, vzkazuje Rusko Turecku
15 / 01 / 2020, 13:00

V souvislosti s faktem, že USA zablokovaly dodávku 100 letounů F-35 Turecku, se Ankara poohlíží v Rusku i po stroji Su-57.

V září turecký prezident Recep Erdogan postavil věc jasně: pokud by definitivně padly již nasmlouvané dodávky strojů F-35 od USA, Turecko zváží pořízení letounů Su-57 či Su-35. To už měl Erdogan ujasněné při návštěvě Moskvy v srpnu, kde deklaroval zájem o stroje Su-57.

Již v květnu výkonný ředitel zbrojní společnosti ROSTEC Sergey Chemezov v rozhovoru pro agenturu Anadolu uvedl, že pokud Washington ukončí s Ankarou spolupráci na programu F-35 a nedodá jí nakonec letouny F-35, je Rusko připraveno Turecku dodat náhradu v podobě letounu 5. generace Su-57. Jak víme, možnost, že by USA dodaly Ankaře letouny F-35, padla, a tak Turecko bude hledat vhodné náhradní řešení.

Na prestižní dubajské letecké show ředitel Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Dmitrij Šugajev nyní zpřesnil podmínku, za které by Rusko eventuálně prodalo svůj letoun 5. generace Turecku. Šugajev prohlásil, že Rusko bude schopné prodat Turecku letouny Su-57 jen za podmínky, když bude uspokojena počáteční domácí poptávka po těchto strojích. A je otázka, pokud tomu tak bude.

Pokud Turecko skutečně pořídí stroje z Ruska, otevírají se samozřejmě i důležité otázky. Jak bude například řešena kompatibilita výzbroje, kybernetická bezpečnost komunikačních systémů a identifikace FF. Samozřejmě všechny letouny mají sběrné senzory pro C4ISTAR, tedy jakými kanály bude komunikace probíhat a kdo ji bude kontrolovat, aniž by tam byla "zadní vrátka" pro implantaci kybernetické bomby nebo deaktivaci systému - jako má např. systém ERA, kdy jeho působnost je definována teritoriálně a při přesunu jinam, např. z Pákistánu do Číny, dojde k automatickému vymazání ovládacího SW.

 

Zdroj: airrecognition.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace