K2 Black Panther, K21 Redback, K9 Thunder a KAI FA-50, Jižní Korea expanduje na globálním trhu s vojenskou technikou

K2 Black Panther, K21 Redback, K9 Thunder a KAI FA-50, Jižní Korea expanduje na globálním trhu s vojenskou technikou
Autor fotografie: Staff Sgt. Matthew Foster, Public domain|Popisek: K2 Black Panther polské armády
13 / 02 / 2024, 13:00

Jižní Korea v roce 2023 již podruhé za sebou potvrdila svou pozici mezi deseti největšími světovými vývozci vojenské techniky a technologií s exportem ve výši přibližně 14 miliard dolarů (327 miliard korun).

Jihokorejský úspěch je výsledkem desítek let příprav na potenciální konflikt se Severní Koreou a efektivní strategie, jak uspokojit rostoucí globální poptávku po výzbroji, umocněnou konfliktem na Ukrajině. Údaje zveřejněné v pondělí jihokorejským ministerstvem národní obrany a národními  společnostmi jihokorejského obranného průmyslu ukázaly, že Jižní Korea, která se celosvětově umístila na devátém místě za Španělskem, v loňském roce rozšířila své exportní trhy do dvanácti zemí. Mezi ně patří noví partneři, jako jsou Spojené arabské emiráty, Finsko a Norsko. Dvojnásobný nárůst zaznamenala také rozmanitost vyvážených zbraňových systémů.

Mezi deset největších vývozců zbraní na světě patří Spojené státy, Rusko, Francie, Čína, Německo, Itálie, Spojené království, Španělsko, Jižní Korea a Izrael. Jihokorejská expanze je v souladu s ambicí země zařadit se do roku 2027 mezi čtyři největší světové vývozce produktů obranného průmyslu, přičemž jejím cílem je zajistit si více než pětiprocentní podíl na světovém obranném exportním trhu ze současných 2,4 %. K prudkému nárůstu korejského vývozu obranných produktů přispělo několik rozsáhlých kontraktů, zejména dohoda s Polskem v hodnotě 12,4 miliardy dolarů z roku 2022. Tato smlouva, uzavřená v reakci na zvýšené obranné potřeby po ruské invazi na Ukrajinu, představuje více než 35 % ročních výdajů Jižní Koreje na obranu v tomto roce.

K239 Chunmoo

Podobná dynamika pokračovala i na začátku letošního roku, kdy společnost LIG Nex1 6. února oznámila uzavření dohody se Saúdskou Arábií na systém pro zachycování balistických raket M-SAM2 v hodnotě 3,2 miliardy dolarů (75 miliard korun). Schopnost Jižní Koreje vyrábět výzbroj ve větším měřítku než mnozí západní konkurenti jí umožňuje nabízet lepší poměr ceny a výkonu u prostředků, jako jsou tanky (typ K2 Black Panther), pásová BVP (K21 Redback), samohybné houfnice (K9 Thunder), salvové raketomety (K239 Chunmoo) nebo cvičné stíhací a lehké bitevní letouny (KAI FA-50) a záhy také víceúčelové stíhací letouny 4,5. generace KF-21 Boramae. Vláda také aktivně a velmi účinně podporuje vývozce tím, že se zavazuje zadávat objednávky, aby udržovala výrobní linky v činnosti.

Společnost Hanwha Aerospace očekává v letošním roce nové zakázky v hodnotě miliard dolarů. Za poslední dva roky se objem nevyřízených objednávek společnosti zvýšil z 2,4 miliardy dolarů (56 miliard korun) na 15,2 miliardy dolarů (356 miliard korun). Probíhají jednání o vývozu pásových samohybných houfnic K9 do Rumunska a salvových raketových systémů do Polska, a o dalších zakázkách. Akcie společnosti Hanwha se od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 více než zdvojnásobily. Kromě toho společnosti Korea Aerospace Industries a Hyundai Rotem očekávají významné zakázky, přičemž KAI jedná s Egyptem a evropskými zeměmi o vývozu letadel a Hyundai Rotem dokončuje dohody o vývozu tanků K2 Black Panther do Polska.

Výroba letounů KAI KF21

Přetrvávají některé problémy, zejména při jednáních s Polskem a Indonésií. Po počátečním nadšení kolem polské dohody se jednání mezi Varšavou, Hanwha a KAI protáhla kvůli neshodám ohledně financování a transferu technologií. Korejská vláda se navíc snaží přesvědčit Indonésii, aby splnila své finanční závazky v rámci společného programu vývoje stíhacích letounů KF21. Zlepšení systému podpory exportního financování by mohlo umožnit rozsáhlejší vývoz. Navzdory těmto překážkám nabízí expanze Jižní Koreje na světovém obranném trhu potenciální výhody jak pro Koreu, tak pro partnerské a dovážející země. Například zásadní dohoda s Polskem je koncipovaná jako oboustranně výhodná, neboť značná část hodnoty kontraktu má zůstat díky zapojení polského obranného průmyslu a transferu technologií v evropské zemi.

Zdroj: FAIR, Yonhap News, The Korea Herald, Army Recognition

Tagy článku

-->