Ka-52 down - ruská pýcha sestřelena Ukrajinci

Ka-52 down - ruská pýcha sestřelena Ukrajinci
Autor: Newsted – KA-52 Alligator, CC BY 2.0|Popisek: Ilustrační fotografie Ka-52
24 / 02 / 2022, 13:45

Na ukrajinských webech se objevily záběry sestřeleného bojového vrtulníku Ka-52 Alligator.

K-52 je založen na jednomístné verzi Ka-50, se kterou sdílí až 85 % draku, hlavním rozdílem je čumák uzpůsobený pro dvě osoby a jinou avioniku. Ruský výrobce mu přezdívá Alligator.

Ka-52 má maximální vzletovou hmotnost 11 900 kilogramů, dostup necelých 5,5 kilometru a dolet 459 kilometrů. Vrtulník je schopen vyvinout maximální rychlost 350 km/h. Alligator (v kódu NATO: "Hokum-B") je ruský dvoumístný bitevní vrtulník, schopný operací za každého počasí, odvozený z jednomístného typu Kamov Ka-50. Prototyp byl zalétán v roce 1997 a v roce 2010 převzala ruská armáda první čtyři operační kusy.

Piloti mají k dispozici nejmodernější elektronickou výzbroj. Ka-52 je vybaven multifunkčním elektronickým letovým, navigačním a zbraňovým systémem, má pasivní i aktivní vyhledávací systémy, které umožňují najít a zničit cíle za všech povětrnostních podmínek, tedy ve dne i v noci. Kabina osádky je vybavena čtyřmi multifunkční LCD obrazovkami a dvěma menšími informačními displeji. Velitel má k dispozici také průhledový displej HUD.

Zdroj: Twitter, Janes

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace