Autor fotografie: Mil.ru / Publlic domain|Popisek: Ka-52M Alligator
Je nesporné, že vedle AH-64 Apache patří Kamov Ka-52 mezi nejlepší bitevní vrtulníky na světě. Šest podvěsů zaručuje obrovskou palebnou sílu, naneštěstí pro Rusy i proti vlastním jednotkám.
Kamov Ka-52M Alligator je poslední modernizace ruského vrtulníku z roku 2022. Stroje dostaly novou elektro-optickou zaměřovací věž GOES-451M se zvýšeným dosahem a byla zesílena podvozková kola. Rusové se zaměřili na ergonomii kokpitu kvůli adaptaci helem na noční vidění. Tak jako zbraně západní provenience se Kreml již začal zaměřovat na systémy řízení a velení na bojišti. Tedy podobně jako třeba F-35 by Kamov měl být schopen pomocí přehledových radarů a komunikačních systémů lokalizovat nepřítele a vydat pokyn spřátelené jednotce k palbě a zničení protivníka. Druhou alternativou je předání souřadnic řídícímu systému ve vzduchu nebo na zemi, který si se situací poradí.
Proti Ka-52M Alligator Msty bez šance
K tomu byl podle Global Defense instalován nový komunikační systém BKS-50M a pro případ přímého zásahu proti lokalizovanému nepříteli řídící zbraňový systém SUO-806PM, který je přirozeně schopen fungovat v autonomním režimu. V důsledku se Ka-52M stává sám malým řídícím centrem. Jedná se o proces, který v tichosti podstupují aktuálně armády USA, Velké Británie a Francie. Spojené státy, při velikosti svých ozbrojených sil, provádí modernizaci po jednotlivých plucích z důvodu obrovských finančních nákladů. Výsledkem bude propojení on-line všech systémů na bojišti a velmi vysoká rychlost reakce.
Podle Military View byl Alligator modernizován na základě zkušeností ze Sýrie. Zásadní změnou je integrace systému řízených protitankových raket LMUR. Jejich dostřel se pohybuje až na hranici 15 kilometrů, tedy za hranicí vizuálního kontaktu pilotů. V minulosti u vrtulníků prakticky nevídaná záležitost. Jednak tedy Ka-52M může útočit z bezpečné vzdálenosti a potom jen za pomoci radarové identifikace nepřítele. Bojový rádius zůstal na 400 kilometrech při rychlosti 200 kilometrů za hodinu. Ka-52 má slabší pancíř než jeho předchůdce K-50. Jedná se o daň za tři podvěsníky na každé straně. Na tomto základě se vývojáři rozhodli zesílit pancíř na podvozku a také listy rotorů. Byla tedy zvýšena ochrana zdola a v rámci taktiky by vrtulníky měly být proti vzdušným útokům chráněny stíhacími letouny.
Na Ka-52M Alligator byl instalován systém aktivní ochrany L418 Monoblock. Účel je jediný, ochrana proti raketám nepřítele. Radarový systém B006 má dosah až třicet kilometrů. Z tohoto údaje vyplývá, že na tuto vzdálenost by Kamov měl být schopen fungovat jako řídící systém. Podle Oryxu bylo doposud zničeno 62 kusů Ka-52 z celkových necelých 200 vyrobených. Tedy je jisté, že minimálně třetina flotily byla zlikvidována ukrajinskými silami. Ka-52M není uveden ani jeden, takže se s největší pravděpodobností jedná o první ztrátu modernizovaného vrtulníku vůbec. Většina ztracených Alligatorů jde na vrub počátku války a používání moderních MANPADS (přenosné protivzdušné systémy) jako Stinger nebo Strastreak.
Kursk jako zkáza Ruska i s Ka-52M
V reakci na to Rusové změnili taktiku a Ka-52 začaly nalétávat zpoza horizontu na úroveň svých linií, odkud vypalují své řízené a neřízené střely a zmizí. Tato strategie zřejmě významně přispěla k zastavení ukrajinského protiútoku z léta 2023 a způsobila těžké ztráty na bojové technice. Byť tedy hlavní příčinou ztrát Kyjeva byly zřejmě UAV. Podle polského WPtech Rusové v Kurské oblasti provedli s Alligatory takzvaný Friendly fire a zničili dvě vlastní modernizované samohybné houfnice 2S19M2 Msta-S. Jedná se o aktuálně nejmodernější dělostřelecké systémy Kremlu zavedené do služby v roce 2013.
Jeho 152mm kanón má velmi solidní dostřel 29 kilometrů se standardní municí a kadence byla zvýšena z osmi na deset ran za minutu. V Kurské oblasti vypukl dost velký chaos, slabší obrana hranice způsobila, že elitní ukrajinské jednotky se Strykery a Mardery, zřejmě i M2 Bradley, pronikly hluboko na ruské území až do vzdálenosti třiceti kilometrů. Ukrajinci mimo jiné ukořistili nepoškozené T-80BVM a T-72B3. Jedná se obrovskou ránu prestiži Vladimira Putina, který na místo přesouvá maximum posil. Ale kolony jsou částečně likvidovány MLRS HIMARS. SItuace je velmi složitá a přes řadu spekulací jsou důsledky operace a cíle Kyjeva zatím dost nejasné. Vypadá to, že ze strany Ukrajinců o žádný diverzní výpad nejde a Kyjev chce obsazená místa udržet. Jednoznačně se však jedná o velmi těžkou ránu pro Rusko.