Kam dál v tendru na BVP - variant je podle poslanců Výboru pro obranu více

Kam dál v tendru na BVP - variant je podle poslanců Výboru pro obranu více
Autor fotografie: BAE Systems|Popisek: CV90
14 / 05 / 2021, 17:00

Oslovili jsme poslance Výboru pro obranu a zeptali se, zda má za stávající situace, kdy tendr na BVP za 52 miliard patrně nemůže být do termínu řádných sněmovních voleb dotažen k podpisu, smysl v něm pokračovat, a zda by se měl ministr Metnar vyvarovat kroků, kterými by zavázal budoucího ministra, jak má projekt realizovat. Odpovědi nabízejí řadu možných východisek: od modernizace stávajících BVP po snahu projekt co nejrychleji dokončit.

Jana Černochová: pokud smlouvy nestihne podepsat Metnar, nový ministr musí mít možnost zakázku přezkoumat a případně přenastavit

"Pokud nestihne smlouvy podepsat ministr obrany Lubomír Metnar, pak by měly být dokončeny kroky, které probíhají na technické úrovni a jen na straně ministerstva, popřípadě VOP. Rozhodně by neměl být vybrán dodavatel a například s ním projednány smlouvy. Zkrátka neměla by se přijímat žádná rozhodnutí, která nevratně zaváží nového ministra, či ministryni," říká předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS). "Pokud má nést Metnarův nástupce odpovědnost, musí mít možnost si stav projektu zanalyzovat a ovlivnit například vyjednáváním o smlouvě s vybraným dodavatelem. Buď podepíše smlouvu stávající ministr, nebo ten, kdo má mít odpovědnost za toto závažné rozhodnutí musí mít možnost se s procesem a výběrem dopodrobna seznámit, rozhodnout se, zda by nebylo dobré učinit nějaké změny, ale hlavně být u výběru dodavatele a vyjednávání s ním. Nesmí dojít k tomu, že by bylo nové vedení ministerstva postaveno před volbu: buď podepíšete, nebo budete čelit námitkám a soudní žalobě."

Jan Lipavský: v projektu je třeba pokračovat a pokusit se jej stihnout do voleb

Podle místopředsedy výboru za Piráty Jana Lipavského se má v projektu pokračovat a ideálně se pokusit jej stihnout ještě před volbami. V opačném případě lze podle jeho slov očekávat minimálně rok zpoždění. "Podmínky jsou jasně dané už od roku 2018. Za největší problém považuji lobbing některých uchazečů a neschopnost ministra Havlíček mu odolat," dodal s nevyřčeným odkazem na dopis prezidenta společnosti Rheinmetall premiéru Babišovi.

Radovan Vích: modernizujme stávající BVP-2, nová vozidla kupme napřímo s maximálním zapojením českého průmyslu

Místopředseda výboru Radovan Vích (SPD) se obává ekonomického vývoje a nároků, které bude mít na státní rozpočet: "Dlouhodobě tvrdím, že měla být prováděna modernizace a unifikace stávajících BVP. Tak tomu není a přitom státy na východ od nás se touto cestou vydaly. Projekt stejně podepsán před volbami nebude a přitom se to mělo řešit někdy v roce 2012 za vlád ODS. Dnes chybí zdroje a bude hůře. Proto bych upřednostnil modernizaci stávajících BVP." Budoucímu ministrovi nabízí následující radu: "Optimální je vybírat z co nejvíce uchazečů, potom je lepší konečná cena. Následně oslovit vlády napřímo s tím, že maximálně zvýhodnit maximum zapojení domácího zbrojního průmyslu. Takto by měl postupovat nový ministr."

Karel Krejza: zakázku je třeba urychleně dokončit, ale předávat ji novému ministrovi v "mašličkách" je špatně

Podle poslance Karla Krejzy (ODS) "se ukazuje, že jedno volební období je na zakázku málo. Ale v každém případě se ministerstvo resp. armáda musí pokusit zakázku dokončit v co nejkratším termínu. Tedy pokračovat. Jenže zadavatel předkládá konečný  harmonogram do mašliček. A to je špatně." Tyto "mašličky" jsou odkazem na výraz použitý ministrem Stropnickým, který tak chtěl předat své nástupkyni akvizici radarů MADR. Ta byla nakonec finalizována až za Lubomíra Metnara na konci roku 2019.

Jan Bartošek: "Zakázku je třeba co nejlépe pro budoucího ministra připravit, aby ji ten mohl podepsat. Navrhuji více zapojit výbor pro obranu

Zklamaný z vývoje projektu BVP je také Jan Bartošek (KDU-ČSL): " V projektu se mělo pokračovat tak, aby bylo vše v pořádku připraveno, podepsáno a v běhu. Je neuvěřitelné, do jaké fáze se dostala největší zakázka naší armády a klíčová modernizační akvizice. Stejně tak je zarážející, kolik se na nás hrne vládních chyb a přešlapů, a jak zásadní tato manažerská selhání jsou. Jestliže chce pan ministr Metnar alespoň něco užitečného vykonat, měl by zajistit to, aby byla zmiňovaná zakázka v nejlepší možné míře připravena k předání budoucímu ministru obrany, a aby tato kauza nesnížila kredit naší armády a zároveň neudělala další propad státního rozpočtu."

"My už nyní nejsme v situaci, kdy bychom měli příliš prostoru k manévrování. Sestavování zakázek takového rozsahu není jednoduchá záležitost a zabere spoustu času. Nám jde především o bojeschopnost naší armády, zajištění bezpečnosti naší země a plnění úkolů, které v NATO máme. Vlivem neschopnosti vlády dotáhnout klíčové nákupy a modernizační procesy jsou zmiňované priority v ohrožení.  Bohužel se rýsuje scénář, na který ve výboru pro obranu dlouho poukazujeme a vláda se chovala jako student, který stále slibuje, že se na příští hodinu už opravdu naučí. Nejedná se však jen o projekt BVP, podobný scénář má i nákup děl NATO a protivzdušného raketového systému SHORAD. Ministr Metnar měl už před časem přijít a říct, že se zakázka nestíhá a adekvátně tomu nastavit další práci. Jelikož není prostor, aby budoucí ministr zakázku tvořil od počátku, navrhoval bych intenzivněji řešit pokračování nákupu na výboru pro obranu. Společně tak připravíme tendr pro novou vládu a budoucí ministr by mohl projekt podepsat."

Tagy článku