Kamufláž v městském prostředí – Tchajwan nasadí pro vlastní obranu i „stavební jeřáby“

Kamufláž v městském prostředí – Tchajwan nasadí pro vlastní obranu i „stavební jeřáby“
Autor: ROC Military News Agency, mna.gpwb.gov.tw|Popisek: Clouded Leopard 8x8 v přestrojení
19 / 11 / 2020, 13:00

Ostrov Tchajwan dlouhodobě čelí hrozbě komunistické invaze. Je zřejmé, že jakémukoli takovému pokusu by předcházela intenzívní příprava v podobě leteckých, dělostřeleckých a raketových útoků proti zvoleným cílům, a ve snaze vyřadit co největší část tchajwanských ozbrojených sil z akce ještě před invazí samotnou. Jedním z opatření, které by mělo pomoci snížit důsledky úvodní fáze, je kamufláž. V podmínkách boje v městském prostředí má svá specifika, jak ukazují příklady zachycené na fotografiích publikovaných tchajwanskou Military News Agency.

Na Tchajwanu proběhl tzv. "týden bojové připravenosti" (Combat Readiness Week), a v jeho průběhu bylo možné vidět bojovou techniku v nezvyklé kamufláži. Některá vozidla byla maskovaná jako hromady odpadků, další jako stavební stroje. Na zveřejněných fotografiích je k vidění i konvenčnější kamufláž využívající městskou vegetaci - obrněný transportér M113 pod mostem pokrytý druhy kapradin a břečťanu, které se v městském prostředí vyskytují.

ROC Military News Agency, mna.gpwb.gov.tw

Překvapivější bylo kolové obrněné vozidlo CM-33 "Clouded Leopard", což je osmikolová technika parametry příbuzná KBVP Pandur II CZ Armády České republiky, verze vyzbrojená 40mm granátometem a spřaženým kulometem v dálkově řízené zbraňové stanici, případně CM-34 s 30mm automatickým kanónem Bushmaster II. Leopard byl upraven pomocí žlutě natřených dřevěných desek tak, aby vypadal jako stavební jeřáb.

ROC Military News Agency, mna.gpwb.gov.tw

Další fotografie ukazují tank, buď původní americký M60A3 Patton, nebo místní modernizovanou variantu CM-11 či CM-12 "Brave Tiger", ukrytý v haldě kovového šrotu, který dovedně maskuje i hlaveň jeho 105mm kanónu M68.

video: youtube

Na cvičení se podílely také jednotky určené pro ochranu před účinky jaderných, biologických a chemických zbraní, a jejich vozidla, a také letectvo, které nasadilo bitevní vrtulníky AH-64E Apache i nedávno dodané UH-60M Black Hawk, jejichž prodej Čínské republice zvedl další z vln nevole z Čínské lidové republice. Podle vyjádření tchajwanského ministerstva obrany bylo cílem cvičení posílit schopnosti v oblasti krytí, kamufláže, klamání nepřítele a manévrování, a to podle zásady "bojuj, kdekoli bitva probíhá".

Různé předvedené techniky kamufláže mají různý efekt, zejména jsou-li konfrontovány s moderními detekčními systémy. Dřevěné desky na bojovém vozidle například neoklamou infračervenou optiku. Současně s tím je otázkou, do jaké míry jsou tato opatření myšlena vážně, pokud se jimi tchajwanské ministerstvo obrany obratem pochlubí v médiích. I to však může být součástí taktiky: potenciální útočník napříště nemůže pominout žádné podezřelé místo, žádné na první pohled civilně vyhlížející vozidlo, a bude ve většině případech plýtvat prostředky a časem. Pravidelná cvičení tchajwanských ozbrojených sil mají kromě vlastní přípravy vojáků na případný konflikt smysl právě v tom, že neustále vysílají přes moře signál, že země je připravená a odhodlaná bránit se všemi dostupnými prostředky. A je to významný vzkaz nejen čínským komunistům, ale také vlastním spojencům. Zřejmé a nezpochybňované odhodlání bránit vlastní suverenitu je základním předpokladem pro efektivní spojeneckou podporu.

Zdroj: thedrive.com, mna.gpwb.gov.tw

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace