Kanada vyhodnotila letoun F-35 jako nejlepší nabídku, výběr posunula do finální fáze

Kanada vyhodnotila letoun F-35 jako nejlepší nabídku, výběr posunula do finální fáze
Autor fotografie: Robert Sullivan, flickr (public domain)|Popisek: F-35
29 / 03 / 2022, 17:00

Kanada má nakročeno k tomu stát se dalším provozovatelem letounů páté generace F-35, za jehož vývojem stojí společnost Lockheed Martin.

Stane se Kanada dalším provozovatelem stíhačů F-35? Má k tomu blízko, protože vyhodnotila letoun F-35 jako nejlepší nabídku, kterou posunula do finální fáze výběru nového stíhače. Pokud by byl ve finální fázi definitivně potvrzen výběr stroje F-35, Kanada by si jich měla pořídit celkem 88.

Rozhodnutí Kanady představuje zásadní průlom v celé soutěži, která má za cíl nahradit zastaralé letouny McDonnell Douglas CF-18 Hornet, jež byly zařazeny do služby již v roce 1983. Stěžejní posun v politickém ohledu je nutno hledat u současného kanadského premiéra Justina Trudeaua, který v roce 2015 prohlásil, že tehdejší vládnoucí konzervativní kabinet nikdy nevysvětlil, proč vlastně země potřebuje nakoupit letouny páté generace.

Trudeau v té době kritizoval podmínky výběrového řízení, a ještě před volbami v témže roce, které nakonec liberálové v čele současným kanadským premiérem vyhráli, vzkázal, že se zasadí o to, aby byly stroje F-35 vyřazeny, protože se jedná o příliš nákladnou položku. O sedm let později je už situace jiná a liberálové právě pod Trudeauovým vedením směřují k nákupu těchto strojů.

Ke kanadskému rozhodnutí vydal Lockheed Martin následující vyjádření: Jsme poctěni, že kanadská vláda vybrala F-35 k postupu do finalizační fáze soutěžního procesu, a těšíme se na pokračování našeho partnerství s kanadským průmyslem, abychom pro Royal Canadian Air Force dodali a servisovali F-35. F-35 pomůže posílit obranu kanadské bezpečnosti v arktické a severoamerické oblasti.

F-35 je nejpokročilejší, nejodolnější a nejlepší stíhací letoun, který nahradí flotilu CF-18 provozovanou Royal Canadian Air Force. Jako základní kámen interoperability s NORAD a NATO posílí F-35 operační schopnost Kanady s našimi spojenci. F-35 poskytuje pilotům kritickou výhodu proti jakémukoliv protivníkovi, což jim umožňuje splnit svou misi a vrátit se v pořádku domů.

Minulý rok se rozhodlo pořídit letouny F-35 také Švýcarsko a Finsko, Kanada tak může odstartovat další úspěšný rok společnosti Lockheed Martin a současně dále rozšířit rodinu uživatelů amerického stíhače.

Zdroj: Reuters, CNN

Tagy článku