foto: Global Military CC BY-SA 4.0/Íránský tank Karrar
Jedním z hlavních íránských trumfů na armádním poli má být hlavní bojový tank Karrar. Ten je až nápadně podobný ruskému tanku T-90MS. Írán ale opakovaně vzkazuje, že při vývoji nového vozidla nebyly použity ruské technologie a tank je ze 100% domácím výrobkem.
Karrar má představovat novou, třetí generaci íránského tanku, který má být v klíčových aspektech srovnatelný se svými západními protějšky. To je samozřejmě velmi diskutabilní. Vojenští experti upozorňují na velkou podobnost s ruským tankem T-90MS, ale Írán se holedbá tím, že ruské technologie při vývoji Karraru nepoužil a že se neinspiroval ani ruskou technikou. Írán také odmítl, že by na projektu nového vozidla Rusko jakkoliv participovalo.
Psali jsme
Írán a USA jsou nepřátelé, to ví snad každý. Nicméně americkou osvědčenou stíhačku F-5, nakoupenou ještě za příznivých vzájemných vztahů, Írán…
Právě před třemi lety, kdy byl Karrar oficiálně představen, napsal redaktor listu The Washington Times Todd Wood, že ,,Irán oznámil, že potřebuje ruské nákresy, aby mohl vyrábět tanky T-90, potom ale oznámil, že nákresy T-90 nepotřebuje, a poté představí dvojníka T-90." Takže si vyberte.
_01.jpg)
Tank Karrar (Tasnim News Agency CC BY 4.0)
Právě jako dvojník tanku T-90, přesněji T-90MS Karrar skutečně vypadá, podobnost zde zřejmě není ,,čistě" náhodná, čemuž přitakávají nejen západní vojenští experti. Na druhé straně lze uvést, že obě strany mohou mít pravdu. Od prvního pohledu faktory jako hlavní výzbroj, konfigurace osádky, uložení munice a jednoznačně prolisy v pojezdových kolech odpovídají ruské klasice. Co nelze popřít je, že došlo k přepracování horní a zadní části věže. Vzhledem ke vztahům Iránu s vyspělými západními zeměmi lze i diskutovat o kvalitě komunikačních systémů, systému řízení palby a pod. I když Čína či Pákistán se postupně technologicky zlepšují, ještě mají dlouhou cestu do světové špičky.
Představa íránského režimu byla taková, že jeho pozemním silám bude postupně dodáno 800 tanků Karrar. Sériová výroba je v běhu od roku 2017.
Vozidlo o hmotnosti 51 tun tvoří tříčlenná posádka. Kompozitní pancíř doplňuje reaktivní pancéřování ERA (Explosive Reactive Armor). Vozidlo dosahuje maximální rychlosti 70 km/h a dojezd činí 550 km. Co se týče zbraňové výzbroje, tu tvoří kanon s hladkým vývrtem 2A46 ráže 125 mm, sekundární pak kulomety ráže 7,62 mm a 12,7 mm. Tank má zabudován optický systém řízení palby, balistický počítač a laserový dálkoměr.
Doporučujeme
Americký magazín The National Interest nedávno přišel s tím, že ruský stíhací letoun Su-35 může představovat pro americké letectvo reálnou hrozbu.…
Dnes již bývalý íránský ministr obrany Hossein Dehgan prohlásil, že Karrar se může měřit s nejpokročilejšími tanky světa v oblasti výkonu, mobility, přesnosti, stejně jako odolnosti na bojišti. To je však na druhé straně poněkud odvážně tvrzení, zvláště když Karrar nevyniká nějakou vynikající vlastností. Naopak je technickými daty až nápadně podobný tanku Zulfiqar, který má Írán ve službě od 90. let. Karrar tak budí dojem kopie zmíněného ruského tanku T-90MS, která v podstatě nepřináší nic technologicky převratného.
Zdroj: National Interest
Tagy