Kaťuša pro 21. století? Ruská Tornada smetou vše, co jim přijde do cesty

Kaťuša pro 21. století? Ruská Tornada smetou vše, co jim přijde do cesty
Autor fotografie: Nucl0id (CC BY-SA 3.0)|Popisek: Raketomet 9A52-4 Tornado
13 / 04 / 2020, 13:00

9A52-4 Tornado je víceúčelový ruský raketomet a s jistou nadsázkou bychom mohli říct, že i jakousi ,,kaťušou" pro 21. století.

Rusko a raketomety, to jde historicky k sobě. Někdejší Sovětský svaz stál za vývojem velmi úspěšného raketometu BM-21 Grad, BM-24, BM-30 Smerč nebo BM-27 Uragan a dalších systémů. Zkušenosti s výrobou této zbraně tak Sovětům, potažmo Rusům nechybí. V druhé světové válce se symbolem sovětské síly staly i raketomety Kaťuša, známé jako ,,Stalinovy varhany".

Konstruktéři raketometu Tornado se soustředili zejména na efektivitu, zvýšenou ničivou sílu a dostřel zbraně, který ovládá posádka o dvou lidech. Systémy také mají moderní ovládací a naváděcí systém. 

                                 

Raketomet Tornado byl navržen jako víceúčelový raketomet jako lehká a univerzální verze již zmíněného raketometu BM-30 Smerč. Poprvé byl představen v roce 2007 a Rusové plánují postupně jimi nahradit systémy BM-30 Smerč, BM-21 Grad a BM-27 právě Tornady.

Rusko disponuje dvěma variantami tohoto moderního raketometu: Tornadem-S a Tornadem-G. Zatímco Tornado-G používá neřízené střely ráže 122 mm, verze Tornado-S střílí jak neřízené rakety, tak i řízené rakety ráže 300 mm. Tornado-G je upgradovaná verze raketometu 9К51 Grad s vylepšeným systémem řízení palby. Raketomet byl poprvé vyzkoušen na testech v Dagestánu minulý rok v říjnu. Sériová výroba Tornada-G začala v roce 2013 a do služby vstoupil raketomet v roce 2014. 20 těchto systémů bylo objednáno v roce 2019.

Co se týče verze Tornado-S, ruské pozemní síly dostaly v roce 2011 tři desítky těchto raketometů. Ty nahradily starší BM-21 Grad. Tornado-S se speciálním satelitním systémem GLONASS, který používal i BM-30 Smerč, má dostřel naváděných raket 120 km (podle některých zdrojů i 200 km), přičemž každá raketa je naváděna samostatně. Oba systémy pak mají kapacitu vypouštěcích trubic pro 40 raket. Tornado-S bylo například nasazeno v chronickém konfliktu na východní Ukrajině na straně proruských separatistů.

K výhodám obou systémů patří zejména schopnost přejít z bojového módu do cestovního, tento proces zabere jen okolo 30 sekund. Raketomet Tornado pak dokáže vystřelit všech 40 raket během 20 sekund. Nejmodernejším ruským raketometem má ambici se stát právě systém Tornado, který je výsledkem nejnovějšího technického pokroku a Rusové tedy mají rozhodně na čem stavět do budouna.  

 

Zdroj: rbth.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.