Kauza nákupu vrtulníků: Italský výrobce Leonardo se brání proti postupu Ministerstva obrany

Kauza nákupu vrtulníků: Italský výrobce Leonardo se brání proti postupu Ministerstva obrany
25 / 11 / 2019, 10:30

V návaznosti na oznámení Ministerstva obrany, že podepíše do konce roku smlouvy na dodávku 12 amerických vrtulníků, minulý týden italský zbrojní gigant Leonardo podal ministerstvu námitky proti jeho postupu. Italové napadají možnost postupovat formou mezivládní dohody a to, že tendr s nimi nepočítá. Jedná se již o třetí námitky podané tímto dodavatelem. Doposud ministerstvo vždy odpovědělo, že zatím nedošlo k výběru dodavatele vrtulníků, přestože od léta ministerstvo o výběru Američanů již několikrát informovalo.

Italové, kteří byli ministerstvem osloveni v rámci marketingového průzkumu již v roce 2015, a kteří nabízejí dodávku víceúčelových vrtulníků AW139M, se nadále brání postupu ministerstva, které s nimi nepočítá a opakovaně posuzuje pouze americké nabídky. V rámci nejnovější námitky Leonardo upozorňuje na to, že již několikrát ministerstvo veřejně deklarovalo, že vybralo americké helikoptéry, přesto však podle ministerstva doposud nedošlo k výběru nejvhodnější nabídky.

Naposledy 12. listopadu 2019 došlo ze strany ministerstva k oznámení, že nákup proběhne formou mezivládní dohody s USA, kdy resort obrany pořídí systém H-1, tedy kombinaci 8 víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a bitevní AH-1Z Viper.

Podle Italů je ale postup ministerstva nezákonný a netransparentní. Na postup formou mezivládní dohody a využití výjimky z režimu zadávání veřejných zakázek není prostor. Jednak obrana nákupem neřeší žádnou naléhavou operativní potřebu, ale také existuje více potenciálních dodavatelů, kteří jsou schopni dodat shodné stroje. Mimo to nelze postup vládní dohodou naplnit, když prodávající vláda v tuto chvíli není skutečným vlastníkem helikoptér, které se ještě musí vyrobit.

Italové rovněž upozorňují na to, že ministerstvo postupuje v rozporu se svými povinnostmi při hospodaření s majetkem státu, když zvýhodňuje a dlouhodobě preferuje jedno řešení, které ale není tím nejhospodárnějším. Uvádějí také, že by ministerstvo mělo zvolit takový postup, který nebude bezdůvodně vylučovat další způsobilé dodavatele a bude reflektovat skutečnosti zjištěné ve fázi marketingového průzkumu.

Tagy článku