Kauza předražených vrtulníků: Výbor pro obranu griloval Metnara, změnili jste kritéria v průběhu tendru

Kauza předražených vrtulníků: Výbor pro obranu griloval Metnara, změnili jste kritéria v průběhu tendru
Popisek: Zasedání výboru pro obranu 18.9. 2019
18 / 09 / 2019, 16:00

Dnešní sněmovní výbor pro obranu měl na programu jednu z klíčových armádních akvizic, plánovaný nákup nových vrtulníků, které ČR nakoupí z USA. V živé debatě padaly i nesouhlasné názory s americkým řešením.

Výbor pro obranu měl za přítomnosti ministra obrany Lubomíra Metnara a náměstka pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany Filipa Říhy dnes mimo jiné na programu informace o nákupu nových 12 vrtulníků pro českou armádu. Ministr obrany Lubomír Metnar zdůvodnil potřebu nových vrtulníků, protože provoz zastaralých strojů Mi-24/35 se podle něho značně prodražuje a je ekonomicky neefektivní.

Jak známo, ministerstvo obrany preferuje i přes kritické hlasy k americkému řešení, které bude stát celkem 14,6 mld. korun. Metnar i Říha uvedli řadu důvodů, proč nedali přednost jinému řešení, jako například italskému od společnosti Leonardo, která by byla schopná dodat své stroje AW139 zhruba za poloviční cenu než Američané.

Toto rozhodnutí však mnozí poslanci kritizují, ať už z hlediska předražení strojů, nebo i změny koncepce. Na výboru byla jedním ze žhavých tématů právě změna požadavku na nové stroje, nad kterou se podivovali někteří přítomní poslanci, jako například Karel Krejza (ODS), jehož zajímalo, v jaké fázi k této změně došlo. Původní zadání totiž počítalo s s 12 víceúčelovými vrtulníky, nicméně po změně specifikace má ČR nakonec dostat 8 víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a 4 bitevní vrtulníky AH-1Z Viper. Jedním z poslanců, který nesouhlasí s dodáním amerických strojů hlavně z důvodu jejich předražení, je i Radovan Vích (SPD), podle něhož není právě dostatečně zdůvodněna změna koncepce, a co vedlo k ,,odchylce" od původního zadání. Vích kritizoval i fakt, že jedna ,,předražená" letová hodina vrtulníků bude stát 5 000 dolarů. ,,Kupujeme předražené vrtulníky, které nepotřebujeme," prohlásil na jednání Vích.

Nad změnou specifikace vrtulníků se pozastavila i bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová, která zároveň potvrdila, že k ní došlo v roce 2018. Poslanec Vích dále ve své námitce zmínil skutečnost, že zatímco před pěti lety se počítalo s cenou za nové vrtulníky v relaci 5-8 mld. korun, nyní ČR za ně zaplatí již 14,6 mld. korun. O cenu za vrtulníky se ve svém projevu zajímal i poslanec Jan Lipavský (Piráti). Ten vznesl dotaz na ministra i na náměstka pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany ohledně dalších nákladů na provoz vrtulníků, nicméně Říha nedal poslanci jasnou odpověď v tomto směru ani dalšímu poslanci Josefu Bělicovi (ANO), který toto téma rovněž na výboru zvedl.

Dalším tématem jednání Výboru pro obranu pak bylo zapojení domácího průmyslu do celé zakázky, s nímž vítězná firma Bell počítá. Poslanec Jan Řehounek (ANO) se dotazoval Říhy, jakou formou bude zapojení domácího průmyslu probíhat, a zda to bude součástí hlavního kontraktu, nebo jestli to bude řešeno dalšími následnými smlouvami. Říha odpověděl, že z povahy věci není nikdy možné někoho zavazovat před podpisem hlavního kontraktu. V dalším průběhu tento postup kritizoval například poslanec Karel Krejza (ODS), který upozorňoval na to, že podpisem smlouvy ztrácí ČR na dodavatele hlavní páku při jednání, a že zapojení českého průmyslu je třeba řešit smluvně dopředu.

Tagy článku