Kauza radiolokátorů: Navýšení ceny mělo jít na vládu. Předpokládám, že to premiér Babiš nenechá jen tak, říká poslanec Jelínek

Kauza radiolokátorů: Navýšení ceny mělo jít na vládu. Předpokládám, že to premiér Babiš nenechá jen tak, říká poslanec Jelínek
Autor: Facebook Pavel Jelínek|Popisek: Pavel Jelínek
23 / 01 / 2020, 11:30

V souvislosti se zakázkou na pořízení dvou dvou pasivních radiolokátorů Věra NG od pardubické firmy ERA jsme se zeptali i poslance a člena Výboru pro obranu Pavla Jelínka (SPD), jaký je jeho pohled na kontrakt, za nějž zaplatí ministerstvo obrany 1,5 miliardy korun, přičemž původní cena činila jen 646 milionů korun

Ministerstvo obrany uzavřelo kontrakt na nákup dvou pasivních sledovacích systémů Věra NG od pardubické firmy ERA za cenu 1,5 miliard korun. Původní cena kompletů činila 646 milionů korun, přičemž byla na poslední chvíli zdvojnásobena na cenu 1,5 miliardy korun. NATO přitom koupilo tyto radiolokátory za přibližnou cenu 434 milionů korun. Security magazín oslovil členy Výboru pro obranu a Podvýboru pro akvizice Ministerstva obrany, co si o zakázce myslí. 

MO podepsalo smlouvu na nákup pasivního sledovacího systému Vera NG. Původní cena byla 646 milionů korun, na poslední chvíli byla zdvojnásobena na 1,5 mld. korun. Obdobnou technologii přitom od stejného výrobce nakoupilo NATO za cenu 434 milionů. Co na to říkáte?

Určitě je to neobvyklé. My se v rámci Výboru pro obranu vyjadřujeme k věcem koncepčním, což neznamená, že bychom jednotlivé zakázky nesledovali, nicméně v žádném případě by ta cena neměla být mimo rámec obvyklých cen, takže ta disproporce je tam viditelná a není to podle mě v pořádku.

Co říkáte tomu, že MO o navýšení ceny neinformovalo dopředu vládu a Výbor pro obranu?

Myslím si, že směrem k vládě by měla ta informace jít v každém případě, směrem k Výboru pro obranu přesně nevím, protože my se nevyjadřujeme k cenám jednotlivých zakázek, ale spíše ke koncepčním věcem, jak už jsem řekl. V každém případě je divné, že se to neprojednávalo na vládě, zvlášť v případě když se jedná o zdvojnásobení ceny. 

Jaký by měl být postup v této kauze? 

Být panem ministrem Metnarem, tak okamžitě nechám tu zakázku prověřit a předpokládám, že ani pan premiér Babiš to nenechá jen tak být, protože tady ,,lítá" kolem 0,5 miliardy korun nebo 1 miliarda korun a vůbec mi to hlava nebere.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace