Kauza radiolokátorů: Nevyplácejte zálohy. Poslanci nechtějí posílat půl miliardy dodavateli, dokud se spor nevyřeší

Kauza radiolokátorů: Nevyplácejte zálohy. Poslanci nechtějí posílat půl miliardy dodavateli, dokud se spor nevyřeší
05 / 02 / 2020, 16:15

Zálohové platby ve výši 454 milionů korun by se v kauze dvakrát dražších radiolokátorů neměly vyplácet. Shodli se na tom někteří poslanci Výboru pro obranu. Mezi členy panovala také extrémní nespokojenost s tím, že ministerstvo neinformovalo o navýšení ceny.

Smlouva se nelíbí například poslanci Karlu Krejzovi. „Záloha se mi zdá příliš vysoká, nejsou doladěné některé odpovědi. Být ministrem, tak bych smlouvu zdodatkoval, zálohy nevyplácel a počkal na dořešení sporných otázek,“ vidí další postup jasně poslanec. 

                                     

Stejně se k věci staví i koaliční poslanec Pavel Růžička. I on odpovídal na dotaz, jestli by se zálohy měly proplácet. „Já bych to tak udělal, já bych to zatím nevyplácel. My jsme tam měli požadavek na to, aby se dovysvětlil ten znalecký posudek, který jsem měl možnost vidět a já ho za moc důvěryhodný nepovažuji,“ řekl po jednání Výboru.

                                     

Podle smlouvy má být do 30 dnů od jejího podpisu zaplaceno 227 milionů korun. Další 227 milionů má být posláno do konce března. Celkem se tak má proplatit 454 milionů korun dopředu, aniž by ministerstvo vůbec cokoli obdrželo. Je to přibližně 30% z celkové částky.

Oba členové Výboru pro obranu si rovněž stěžovali na špatnou komunikaci ze strany náměstka ministra Filipa Říhy. „Nejsem spokojen s náměstkem Říhou, přestože informace o navýšení ceny měli, tak nás na to neupozornili,“ řekl bez obalu Karel Krejza a pokračoval: „Najednou se dozvíme z médií, že smlouva je podepsaná. Projednáváme každou prkotinu nad 50 milionů korun, tato zakázka za 1,5 miliardy, kde se cena zdvojnásobí, tak se to dozvíme z médií.“

Obdobný problém na straně komunikace ministerstva vidí i poslanec Růžička: „Jako poslanci Výboru pro obranu jsme o této zakázce absolutně nebyli informováni, i když ministerstvo mělo dostatek času, aby nás o tom informovalo. My jsme řešili rozpočet, takže tam se o tom mohli zmínit, že se chystá nějaká změna. Je to selhání ministerstva obrany,“ nebere si servítky poslanec. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace