Kauza radiolokátorů pokračuje: Jak ministr Metnar obešel nezávislý audit? Odvolaný náměstek Říha kontroloval sám sebe

Kauza radiolokátorů pokračuje: Jak ministr Metnar obešel nezávislý audit? Odvolaný náměstek Říha kontroloval sám sebe
Autor fotografie: Koláž SM|Popisek: Lubomír Metnar a Filip Říha
20 / 04 / 2020, 13:00

Kauza předražených pasivních sledovacích systémů (DPET) hýbala v lednu a únoru českou politikou. Nákup byl silně kritizován poslanci výboru pro obranu a ve svém důsledku vedl k odvolání náměstka ministra obrany, Filipa Říhy. Ministerstvo obrany mělo v plánu nakoupit dva pasivní radary Vera NG od pardubické firmy ERA za 1,5 miliardy korun, což je třikrát víc, než kolik za obdobný systém zaplatilo NATO před pěti lety. Ministr obrany Lubomír Metnar v lednu nechal nákup prošetřit ministerskými kontrolory. Co je však s podivem, že zakázku neprošetřoval nezávislý Odbor interního auditu a inspekce Ministerstva obrany, ale Odbor dohledu nad akvizicemi, který původně schvaloval jednotlivé kroky v dané veřejné zakázce. Tento odbor tak vlastně kontroloval sám sebe.

Na konci ledna ministr Metnar oznámil, že interní kontrola Ministerstva obrany v nákupu pasivních sledovacích systémů Vera NG chyby nenalezla. Jenže kontrolu prováděl Odbor dohledu nad akvizicemi, a nikoliv nezávislý interní audit a inspekce ministerstva.

Odbor dohledu nad akvizicemi je sice útvarem, který má provádět nezávislý a nestranný věcný, technický a právní dohledu nad akviziční činností resortu ministerstva, nicméně je to útvar, který se podílí na kontrole jednotlivých kroků v průběhu realizace dané veřejné zakázky. Kontrola nákupu DPET ze strany Odboru dohledu nad akvizicemi tak znamenala, že tento útvar kontroloval i svůj vlastní postup v této zakázce. Situace je o to pikantnější, že jde o odbor, který byl v minulosti řízen přímo odvolaným náměstkem Filipem Říhou, t. č. v pozici ředitele toho útvaru. Není tak s podivem, že kontrola nenalezla chyby. Těžko si jde představit, že by útvar podkopával svoji dosavadní práci a šel proti svému předchozímu šéfovi.

Pokud chtěl ministr Metnar celou akvizici skutečně prověřit, mohl ji (a dle názoru Security magazínu dokonce měl) předat Odboru interního auditu a inspekce MO. Tento útvar je nejvyšším kontrolním orgánem ministerstva a ze zákona je nezávislým auditorem podle zákona o finanční kontrole ve veřejné správě. Právě toto jeho nezávislé postavení by zajistilo skutečně relevantní závěry provedené kontroly, k čemuž ale nedošlo. Ministr Metnar tak tímto postupem zřejmě kryl pochybení náměstka Říhy. Kdyby totiž byla provedena skutečně nezávislá kontrola, musel by na ministerstvu skončit. Říha ale dle informací Security magazínu skončil pouze ve funkci náměstka ministra a byl přesunut na právní odbor. Na ministerstvu tak působí i nadále.

Ministerstvo obrany v lednu 2020 podepsalo smlouvu na nákup dvou systémů Vera NG za 1,5 miliardy korun, což vyvolalo silnou reakci nejen Výboru pro obranu. Ministerstvo totiž nenápadně navýšilo pořizovací cenu, která původně v návrhu rozpočtu činila jen 646 milionů korun. Vyšlo najevo, že obdobné systémy koupilo NATO před pěti lety za třetinovou cenu. Ministerstvo obrany začalo celý nákup hájit s tím, že NATO koupilo odlišný systém. Při projednávání ve Výboru pro obranu pak začaly vycházet najevo zajímavé skutečnosti. Například to, že ze znaleckého posudku, který byl poslancům představen ve vyhrazeném režimu, údajně nevyplývá, že pořizovací cena je v místě a čase obvyklá. Na základě kritiky premiéra Babiše a opozičních i koaličních poslanců ministr Metnar přislíbil prošetření celé akvizice.

Tagy článku