Kauza radiolokátory: Vyplatili jsme vysoké zálohy, cena by byla jinak ještě vyšší, o navýšení informovat nemusím, zaskočil ministr Metnar

Kauza radiolokátory: Vyplatili jsme vysoké zálohy, cena by byla jinak ještě vyšší, o navýšení informovat nemusím, zaskočil ministr Metnar
31 / 01 / 2020, 11:30

Ministr obrany Lubomír Metnar potvrdil, že společnosti ERA má být za dodávku pasivního sledovacího systému vyplacena záloha ve výši 554 milionů korun, což je přibližně 30 procent z celkové částky. Překvapivé bylo ze strany ministra odmítnutí transparentního informování o zvýšení ceny vůči vládě a Poslanecké sněmovně. Ministr řekl, že to dělat nemusí.

Včera se konala na Ministerstvu obrany tisková konference za účasti ministra obrany Lubomíra Metnara k nejnovější kauze pořízení dvou radiolokátorů Věra-NG od společnosti ERA. Ministr oznámil výsledek kontroly této zakázky, podle které nedošlo v nákupu radiolokátorů k chybám. Jediný nedostatek ministr uznal v tom, že vláda dostala k nákupu zařízení starý posudek.

Zakázka se dostala pod ,,palbu" kritiky mnoha zákonodárců, kteří kritizují zejména cenu za zařízení, která činí 1,5 miliardy korun, přičemž NATO je pořídilo za 434 milionů korun. Podle ministra nedošlo v procesu nákupu k chybám až na starý posudek, který nezohlednil další části pořizovaných systémů. Na druhé straně však Metnar úplně nerozptýlil některé sporné otázky kolem nákupu radiolokátorů. To se týká například otázky záloh, zaplacené za radiolokátory.

Ministr potvrdil, že má být vyplaceno záloha 277 milionů korun do 30 dnů od podpisu smlouvy a dalších 277 milionů korun do 31.3. 2020 jako záloha. Dokončení předání kompletu radarů má přitom běžet až do roku 2023. Celkem tedy bude proplaceno 544 milionů korun, aniž by česká armády ještě dlouho dobu něco převzala. Překvapivý byl argument ministra, šlo prý o nástroj, jak dosáhnout nižší ceny za nákup. Nicméně to znamená, že cena zakázky je podstatě ještě vyšší, což by bylo další nepříjemné překvapení pro odbornou veřejnost.

Udivující byl i postoj ministra Metnara k transparentnímu informování o navýšení ceny. Na dotaz, proč neinformoval vládu a Poslaneckou sněmovnu ministr reagoval, že to není jeho povinnost. Je to přitom právě vláda a Poslanecká sněmovna, která pro ministerstvo obrany schválila rozpočet včetně konkrétní položky radiolokátorů.

Prohlášení ministra je překvapivé i ve vztahu k jeho šéfovi, premiéru Babišovi. Ten v souvislosti se zakázkou na e-shop pro dálniční známky prohlásil, že existují pochyby o hospodárnosti zakázek a že požaduje, aby všechny schvalovala vláda. Ministr Metnar se toto přání premiéra rozhodl ignorovat.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace