Kauza Stehlík: Výbor ,,zaklekl" na Metnara. Ministr obrany přehodnocuje pozici uznávaného historika

Kauza Stehlík: Výbor ,,zaklekl&quote; na Metnara. Ministr obrany přehodnocuje pozici uznávaného historika
Autor: Stribrohorak (CC BY-SA 3.0)|Popisek: Eduard Stehlík
16 / 11 / 2019, 16:00

Na ministerstvu obrany má skončit na konci roku dosavadní ředitel odboru pro válečné veterány Eduard Stehlík. Rozhodnutí však kritizují kromě řady poslanců Výboru pro obranu i někteří Metnarovi spolustraníci, kteří s neprodloužením kontraktu Stehlíkovi vyjadřují nesouhlas.

Na dvoudenním výjezdním zasedání sněmovního Výboru pro obranu se kromě nové Koncepce výstavby armády do roku 2030 rovněž projednávala kauza Stehlík. Plukovník Eduard Stehlík, uznávaný historik, který je autorem mnoha odborných publikací, je v současné době šéfem odboru válečných veteránů na ministerstvu obrany, kde působí pět let. Tam má však skončit k poslednímu dnu tohoto roku, když mu nebyla prodloužena smlouva.

Ministerstvo obrany argumentuje tím, že dochází ke zcivilňování pozic, a že se Stehlík může přihlásit do nového výběrového řízení, ale již jako civilista. To však končící šéf odboru pro válečné veterány odmítá, protože jako civilista by měl značně ztíženou roli při důležitých jednání s vojenskými představiteli.

Následná diskuse pak přinesla zajímavé zjištění: ministra obrany Lubomíra Metnara ,,potopili" někteří vlastní poslanci z ANO, ale i řada dalších zákonodárců z jiných stran, kteří považují Stehlíkův konec na ministerstvu za chybné rozhodnutí. Poukazují vesměs na dva aspekty: civilista bude ve své pozici složitou úlohu, protože právě uniforma sama o sobě budí respekt a důvěru, a dále, že je Stehlík ve svém oboru skutečnou kapacitou.

,,Stehlík je mezi válečnými veterány ohromně populární a snaží se pomoct. Uniforma budí respekt. Když tam přijde někdo v uniformě, lidé pak ví, že přišel někdo jejich," řekl člen výboru Pavel Růžička (ANO). Stehlíkovu odbornost hodnotí také pozitivně bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová (nominovaná za ANO) a na svém místě by jej ponechala.

Za Stehlíka se postavil i poslanci z jiných stran, jako například Jan Bartošek (KDU-ČSL). ,,Uniforma je to, co v mnoha ohledech zvlášť na východě, otevírá dveře," řekl Bartošek. A ocenil také Stehlíkovy profesní kvality.

S rozhodnutím ministerstva obrany má problém i premiér Andrej Babiš, jenž před několika dny uvedl, že považuje rozhodnutí ministerstva obrany za nerozumné a obrátí se na Metnara, aby toto rozhodnutí, s nímž nesouhlasí, změnil.

Sám Metnar po podrobné rozpravě na Výboru ke kauze připustil, že bouřlivá debata může mít vliv na původní rozhodnutí, a je současně otevřen další diskusi o Stehlíkově osudu. ,,Já sám jsem otevřen diskusi, ještě není nic skálopevně rozhodnuto právě proto, jaký ohlas to vzbudilo," prohlásil Metnar.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace